Güncel Haberler

Türkiye’nin “ilk milli ve yerli gözetleme radarı…” “Hava trafik kontrol hizmetlerinde etkinliği artıracak, dışa bağımlılığı azaltacak”

class = “medyanet-inline-adv”>

Bakan Uraloğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Milli Gözetim Radarının (MGR) hizmete girmesiyle Türkiye’nin hava trafik kontrol hizmetlerinde önemli ilerleme kaydettiğini vurguladı.

Uraloğlu, stratejik konumuyla uçak tespitine hizmet edecek MGR’nin, uzay Türk uçağında yoğun hava trafiğini sürdüren hava trafik kontrolörlerinin halihazırda kullandığı hava trafik yönetim yazılımına hava trafiğini emniyetli ve emniyetli bir şekilde aktarma görevini başarıyla yerine getireceğini söyledi.

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, sistemin hava trafiğinin emniyetli ve emniyetli yönetimine katkı sağlayacağını vurgulayarak, şöyle konuştu: “Hava trafik kontrol hizmetlerinin verimliliğini artıracak. Dış kaynaklara bağımlılığı azaltacak. “Türkiye’nin havacılık alanındaki teknolojik gelişimine katkı sağlayacak.” İfadesini kullandı.

class = “medyanet-inline-adv”>

Bakan Uraloğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve TÜBİTAK iş birliğiyle tamamen Türk mühendisleri ve milli kaynaklarla geliştirilen Milli Gözetleme Radarının (MGR) geçici olarak sahaya kabul edildiğini söyledi.

Uraloğlu, fikri ve sınai mülkiyet hakları DHMİ’ye ait olan milli gözetleme radarının PSR (Birincil Gözetleme Radarı) ve SSR Mode-S (İkincil Gözetleme Radarı) sistemlerinden oluştuğunu söyledi.
Bakan Uraloğlu, Gaziantep radar yerleşkesinin altyapı kabulünün 2020 yılında tamamlandığını, yerleşke içindeki birincil gözetleme radar sisteminin kesin kabul çalışmalarının ise 2022 yılında gerçekleştirildiğini kaydetti.

BİRİNCİL VE İKİNCİL RADAR SİSTEMLERİ BİRLİKTE ÇALIŞACAK

İkincil gözetleme radar sisteminin saha kabul aşamasına 2023 yılında başlandığını belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: “Bu çalışmalar kapsamında sistemin performansı değerlendirilerek istenilen tüm kriterlerin ve kriterlerin karşılanmasını sağlamak amacıyla bir dizi test gerçekleştirildi. ayar gereksinimleri karşılandı. “Yapılan çalışmayla hem birincil hem de ikincil radar sistemleri birlikte çalışma aşamasına getirildi.” İfadesini kullandı.

class = “medyanet-inline-adv”>

HAVA SAHASINI 7 GÜN 24 SAAT İZLEYECEK

Ulaştırma Bakanı Uraloğlu, birincil gözetleme radar sisteminde radar menzili 112 kilometre (60 NM), ikincil gözetleme radar sisteminde ise 370 kilometre (200 NM) olan MGR’nin, kontrolü altındaki hava sahasını 24 saat gözetleyeceğini vurguladı. haftanın günleri.

HAVA TRAFİK KONTROL HİZMETLERİNDE ÖNEMLİ BİR AŞAMA TAMAMLANDI

Sistemin bir yandan Gaziantep Havalimanı’nın yaklaşma trafiğine hizmet edeceğini, diğer yandan da 370 kilometrelik yol trafiğini yöneteceğini belirten Uraloğlu, şöyle konuştu: Trafik kontrol hizmetleri.” ifadesini kullandı.

class = “medyanet-inline-adv”>

TÜRK HAVA SAHASI MİLLİ VE YERLİ TESİSLERLE TAKİP EDİLEBİLİR

Bakan Uraloğlu, tek program altında birçok bölgede hayata geçirilmesi beklenen projeyle 1 milyon kilometrekarelik Türk hava sahasının tamamının milli ve yerli imkanlarla izlenebileceğini belirterek, şunları söyledi: “MGR, öneriler doğrultusunda tasarlandı Avrupa Hava Seyrüsefer Güvenliği Örgütü’nün (EUROCONTROL), Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü’nün bir parçasıdır.” Tüm standartları (ICAO) karşılar. “MGR’nin milli bir sistem olması, Türkiye’nin havacılık alanında yerli ve yerli üretiminin kaydırılmasına önemli katkı sağladı.” Açıklamalarına yer verdi.

Hava trafiğinin emniyetli ve emniyetli yönetimine katkı sağlayacak. Hava trafik kontrol hizmetlerinin verimliliğini artıracak. Dışa bağımlılığı azaltacak. Türkiye’nin havacılık alanındaki teknolojik gelişimine katkı sağlayacak.

class = “medyanet-inline-adv”>

HAVA ARAÇLARININ TESPİTİ VE TAKİP EDİLMESİ İÇİN GEREKLİ TÜM FONKSİYONLARI SAĞLAR

PSR (Birincil Gözetleme Radarı) ve SSR Mode-S (İkincil Gözetleme Radarı) sistemlerini içerir. 1 milyon kilometrekarelik Türk hava sahasında yaklaşma ve saha kontrol hizmetlerinde kullanılmak üzere tasarlandı. Uçak tespiti ve takibi için gereken tüm fonksiyonları sağlar. Tamamen Türk mühendisleri ve milli kaynaklarla geliştirildi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu