Güncel Haberler

Face ID nedir ve ne işe yarar? Face ID nasıl çalışır?

Akıllı cihazlarla hemen hemen her görevin üstesinden gelinebilmesi, güvenlik önlemlerinin artmasına yol açtı. Bu nedenle günümüzde telefon ve bilgisayarlarda pek çok koruma yöntemi kullanılmaya başlandı. Bunlardan biri Face ID işlevidir. Apple cihazlarda kullanılan Face ID, son dönemde üretilen telefonlarla birlikte kullanıcıların hayatına girmeye başladı. Bu nedenle birçok kullanıcı iPhone Face ID’nin ne olduğunu merak ediyor.

FaceID nedir?

Günümüzde güvenlik büyük önem taşıyor. Akıllı cihazların işlevselliği arttıkça üreticiler de doğal olarak güvenlik yöntemlerini güçlendirme ihtiyacı duydular. Akıllı cihazlarda şifre, desen gibi pek çok ekran kilidi bulunsa da son dönemde bu ekran kilitleme yöntemlerine Face ID de eklendi.

Telefon geliştiricileri, insanların güvenliğini sağlamak için yüz tanıma ekran kilidi uygulaması geliştirdi ve Apple da bu geliştiricilerden biri oldu. Apple, iPhone X modeliyle birlikte Face ID adı verilen yüz tanıma özelliğini kullanıcılarına sundu. Bu özellik sayesinde yüzünüzü tarayarak ekranın kilidini açmak ve diğer uygulama ve hesaplara erişmek mümkün oluyor.

Face ID nasıl çalışır?

Face ID, insanların yüzlerindeki benzersiz şekilleri tarayarak onları bir yüz haritasına dönüştürüyor ve bu şekilde tanıyor. İnsanların yüzlerinden 3 boyutlu bir model oluşturuluyor ve her tarandığında kaydedilen yüz verileri modelle eşleştiriliyor.

Face ID’nin çalışma şekli, Apple’ın TrueDepth kamera özelliği adı verilen özel bir teknolojik sistem sayesinde mümkün oluyor. Bu özellik, bir nokta projektörü, bir kızılötesi kamera ve 30.000’den fazla noktayı kaydeden bir ışık projektörünü içerir. Kullanıcı yüzünü taradıkça, bu teknoloji yüzün 3 boyutlu haritasını oluşturup kaydediyor.

Face ID ne işe yarar?

Face ID destekli bir Apple cihazı kullanan kişiler, adlarını veya şifrelerini girmeden telefonlarının kilidini açabilir. Face ID yalnızca ekranınızı kilitlemek için değil aynı zamanda sosyal medya hesaplarına ve kart, gazete gibi uygulamalara giriş yapmak için de kullanılabiliyor. Ayrıca App Store satın alımlarından sağlık uygulamalarına, kilitli gizli dosyalara kadar tüm şifreleme işlemleri yüz tarama teknolojisiyle gerçekleştirilebiliyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Vice ateşkese kan dökerek karşılık verdiVice ateşkese kan dökerek karşılık verdi
24 saat uyarısı 24 saat uyarı “Ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz”! “Sert Ölüm Meydana Geliyor”
Milli Savunma Bakanlığı duyurdu: ABD'den F-16 alımına ilişkin imzalar atıldıMilli Savunma Bakanlığı duyurdu: ABD’den F-16 alımına ilişkin imzalar atıldı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu