Güncel Haberler

Dünya hükümetlerinin zirvesinde yerel yapay zeka dil modeli dünyaya anlatıldı

class = “medyanet-inline-adv”>

2024 dünya hükümetleri zirvesi, 12-14 Şubat tarihleri ​​arasında Türkiye, Katar ve Hindistan’ın onur konuğu olduğu Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai Emirliği’nde düzenlendi. Zirveye 25’ten fazla devlet ve hükümet liderinin yanı sıra çok sayıda bakan, devlet yetkilisi ve kendi alanlarında uzman katıldı. 11’inci zirve kapsamında “Geleceğin Hükümetlerini Şekillendirmek” temasıyla düzenlenen ve küresel özel ve kamu sektörünün önde gelen temsilcilerinin yer aldığı panele katılan tek Türk şirketi Trendyol oldu.

İş grubu Başkanı Çağlayan Çetin, zirve kapsamında gerçekleştirilen “Sorumlu Yapay Zekanın Geleceğine Doğru” konulu panele yapay zeka alanının önde gelen uzmanlarıyla birlikte katıldı. Bu isimler arasında Birleşik Arap Emirlikleri Yapay Zeka Bakanı Omar Bin Sultan Al Olama, NVIDIA kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, Amazon CTO’su Dr. Werner Vogels, META başkan yardımcısı Dr. Yann LeCun gibi isimler yer alıyor. Zirvede Çağlayan Çetin, Trendyol Türk mühendislerinin ev çözümü olarak geliştirdiği “Trendyol LLM” dil modelini katılımcılarla paylaştı.

class = “medyanet-inline-adv”>

Firmanın geliştirdiği yeni teknolojiye ilişkin yapılan açıklamada, öncelikle Türkiye’ye özel bir model oluşturmak amacıyla kapsamlı bir literatür taramasının yapıldığı belirtildi. Elde edilen bilgiler ışığında veri toplama ve filtreleme işlemlerini gerçekleştiren firmanın mühendislerinin, bu dilsel modeli yaklaşık 4 ay boyunca eğittiğini de belirtelim. İlk 3 ay boyunca mühendislerin açık kaynaklardan faydalandığı ve şirket verilerini kullandığı kaydedildi. Geçtiğimiz ay boyunca mühendislerin 10 milyar token’dan oluşan bir veri seti kullanarak mevcut modeli Türkçe’yi daha iyi öğrenmek ve anlamsal ilişkileri yakalamak için eğittikleri vurgulandı. Ayrıca 180 bin soru-cevap çiftini içeren veri seti kullanılarak komutlara ve isteklere yanıt verebilen bir sohbet modeli oluşturulduğunu da belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu