Güncel Haberler

Bakan Kacır duyurdu: Uzaya erişim projelerimizi tamamlayacağız

Oluşturulma tarihi: 05 Nisan 2024 16:32

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fatih Kacır, “Uzaya erişim projelerimizi hızla tamamlayacağız. Her şey yolunda giderse, roketlerimizle uydularımızı uzaya fırlatabilen ülkelerden biri olacağız. İnşallah uluslararası bir uzay limanı oluşturacağız. Böylece uzaya bağımsız erişim için çok önemli bir altyapıya kavuşacağız.” ” diye ilan etti.

class = “medyanet-inline-adv”>

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde düzenlenen “Gençlik Buluşması”na katıldı. Programa ilk Türk astronot Alper Gezeravcı da katıldı. Bakan Kacır, geçtiğimiz günlerde Alper Gezeravcı’nın uzaya gittiğini ve bu görevi 4 astronottan oluşan bir ekiple gerçekleştirdiğini anımsatarak, şöyle konuştu: “Bu görevle birlikte Türk çocuklarının, genç Türklerin, bizlerin, bu görevle ilgili hiçbir hayali kalmadı. Hayal etmekten vazgeçin çünkü bu başka milletlerin çocuklarına aittir. Alper Gezeravcı’nın uzay yolculuğu gibi artık çocuklarımızın hayalleri de gökyüzünün ve ufkun sınırlarını aştı. Belki yıllar geçtikçe bu alana yeni astronotlar da göndereceğiz. Uluslararası Uzay İstasyonunun fırlatma kapasitesine sahip uzaya erişim projelerinde de yer alacağız. Kendi uydularımızı uzaya taşıyacağız. Böylece uzaya bağımsız erişim için çok önemli bir altyapıya sahip olacağız. Türkiye’nin Milli Uzay Programı’ndaki tüm hedeflerine Jön Türklerle birlikte tek tek ulaşacağız. Ve göreceksiniz ki Türkiye 10 yıl sonra, son 10-15 yılda; Savunma ve havacılıkta başardıklarımızın benzerini uzayda da hep birlikte ortaya koyacağız. Bu, Türkiye Yüzyılı boyunca milletimize borcumuzdur. Uzayda güçlü olmayan ve uzayda söz sahibi olamayan bir ülkenin, günümüz dünyasında güçlü olması ve yeryüzünde söz sahibi olması mümkün değildir. Dolayısıyla bu projelerin her birini başarıyla tamamlayabileceğimizi umuyorum” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Alper Gezeravcı öğrencilerle de sohbet etti. Gezeravcı, “Bu bilimsel misyonun asıl sahibi sizlersiniz. Asıl görevimiz başladı. Türkiye Cumhuriyeti’nin 81 ilini tek tek gezeceğiz, sadece turumuzu tamamlayacağız. bir kez, tekrar tekrar ziyaret edin.” Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Bakan Kacır ve Gezeravcı’ya hediyelerini takdim etti. Ardından üniversite bünyesinde Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi’ne bağlı Kreiken Gözlemevi’nin yer aldığı Alper Gezeravcı’nın adını taşıyan yerleşke açıldı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu