Güncel Haberler

2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik olacak

Okyanuslardaki atık miktarı önümüzdeki on yılda ikiye katlanacak.

REKLAM

Her yıl 8 milyon ton plastik atık denizlere ve okyanuslara atılıyor. Pasifik Okyanusu hakkında veri toplayan bir grup araştırmacının öncülüğünde kurulan uluslararası organizasyon Pacific Change, denizlerin karşı karşıya olduğu bu büyük tehdide dikkat çekmeyi amaçlıyor.

Plastik maddeler denizdeki balıklar için en büyük tehdidi oluşturmaktadır. Deniz canlılarının yiyebileceği veya vücutlarına dolan plastik atıklar hayvanların ölümüne neden oluyor.

Biyolog Kristian Syberg; “Bu özel araştırmayı yürütmemizin nedenlerinden biri, plastiğin okyanus yüzeyindeki gerçek konumu sorusuna yanıt bulmaktır. Son on yılda okyanuslarımız aşırı miktarda plastiğe maruz kaldı ve ne kadar plastik olduğunu hesaplayabiliyoruz. “Sonuç olarak yüzeyde bulduğumuz şey, orada olması gerekenin yalnızca küçük bir kısmı.”

Mikroplastikler, dalgalar ve aşınma nedeniyle parçalanan küçük büyük atık parçalarıdır. Bazen atıklar köpekbalıkları tarafından ısırılıyor ve parçalara ayrılıyor. Bu parçalar denizin ve rüzgârın etkisiyle hareket ediyor.

Konuyla ilgili basının sorularını yanıtlayan Kristian Syberg bir açıklama yaptı:

“Plastiğin geri kalanının nerede bulunabileceğine dair birkaç hipotez var. “Su sütununda farklı derinliklerde olabilirler, hatta bazıları okyanus tabanına batmış olabilir, bazıları ise besin zincirine çoktan girmiş olabilir.”

Mikroplastikler buzdağının görünen kısmıdır. Okyanus tıpkı bir mikser gibi plastik atıkları parçalayıp farklı alanlara dağıtıyor.

Okyanuslardaki atık miktarının önümüzdeki on yılda iki katına çıkacağı düşünülüyor.

Plastik genellikle dalgaların yardımıyla binlerce kilometre yol kat ettikten sonra kıyıya vuruyor. Çevreciler, deniz kirliliğinin tüm dünyayı ilgilendiren bir sorun olduğunu her fırsatta vurguluyor.

Bilim insanları, denizlerde yüzen 5 trilyon plastik atığın ağırlığının çeyrek milyon tona ulaştığına dikkat çekiyor.

600’den fazla tür plastik atıklar yüzünden hayatta kalma mücadelesi veriyor ve dünyadaki deniz kuşlarının neredeyse tamamının midesinde plastik var. 2050 yılında denizlerde balıktan çok plastik bulunacağı öngörülüyor.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu