Güncel Haberler

Bağımsız oyun nedir? Bağımsız oyunların özellikleri

Oyun konsolu veya masaüstü bilgisayar gibi cihazlar aracılığıyla oynanan oyunlara video oyunları denir. Oyun dünyasında macera, spor, strateji, bulmaca, platform, aksiyon ve simülasyon gibi pek çok oyun türü bulunmaktadır. Bazı video oyunları daha geniş bir kitleye hitap ederken bazıları daha dar bir kitleye hitap etmektedir. Daha küçük bir kitle tarafından oynanan video oyunları bağımsız oyunlar olarak bilinir. Bu noktada bağımsız üretimin ne anlama geldiği sorusu gündeme gelebilir.

Bağımsız oyun nedir?

Video oyunları farklı sınıflara ayrılmıştır. Büyük yayıncılar veya ekipler tarafından geliştirilip üretilen oyunlara Triple-A adı verilirken, daha küçük ekipler veya kişiler tarafından geliştirilip tasarlanan video oyunlarına ise indie oyunlar adı veriliyor. Bu bağlamda indie oyunun ne anlama geldiğini detaylı olarak tartışmak önemlidir.

Indie oyun ismindeki Indie kelimesi İngilizce Independent kelimesinin kısaltması olarak karşımıza çıkıyor. Türkçe’de indie oyunlar bağımsız oyunlar anlamına gelir. Bağımsız oyunlar genellikle küçük ekipler veya bireyler tarafından tasarlanır. Bu küçük ekipler veya bireyler, daha küçük bir bütçeyle ve kendi mali kaynaklarıyla video oyunları üretiyorlar. Bu yüzden diğer oyunlara göre daha yenilikçi ve farklı tarzlara sahiptir. Triple A olarak tanımlanan video oyunlarıyla karşılaştırıldığında daha küçük ve daha sınırlı bir kitleye hitap ediyor. Bağımsız oyunlar sınırlı bir kitleye hitap etse de günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

Bağımsız oyunların özellikleri nelerdir?

Türkçede indie oyunlar olarak bilinen indie oyunların kendine has bazı özellikleri bulunmaktadır. Bağımsız oyunlar daha popüler video oyunlarından farklıdır çünkü oyun dünyasında benzersiz oynanış mekaniklerine sahiptirler. Bu oyunlar bilinen oyunlara göre daha kolay oynanabilmektedir. Bağımsız yayıncılar veya kişiler tarafından geliştirilip üretilen bu video oyunları, klasik video oyunları oynamaktan sıkılanlar için ideal bir seçenek olarak öne çıkıyor. Bu bağlamda indie oyunların özellikleri genel olarak şu şekildedir:

  • Bilinen Triple-A oyunlarından farklı bir tarzı var.
  • Daha az finansal kaynak kullanan bağımsız geliştiriciler tarafından geliştirilmiştir.
  • Oyunda özgünlük ve yaratıcılık ön plandadır.
  • Bilinen ve klasik video oyunlarına göre sıra dışı hikayeler ve farklı temalar içeriyor.
  • Bağımsız oyunların oynanması daha kolaydır çünkü daha basit grafiklere sahiptirler.
  • Bu oyunları oynayan kişiler ile oyunu geliştiren kişiler arasında her zaman bir iletişim vardır.
  • Her oyuncunun zevkine uygun farklı türde bağımsız oyunlar vardır.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Gürcistan'da korkutan deprem!  Ölçmek...Gürcistan’da korkutan deprem! Ölçmek…
Valilikler açıkladı!  7 gün eylem yasağıValilikler açıkladı! 7 gün eylem yasağı
Hamas'ı ikna etmek için ülkeden yardım istediHamas’ı ikna etmek için ülkeden yardım istedi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu