Güncel Haberler

5G nedir? 5G ve 4G arasındaki farklar

Günlük yaşamın bir parçası olan iletişim cihazları, mobil ağların sağladığı altyapı standartlarına uygun olarak üretilmektedir. Bu nedenle teknoloji ilerledikçe mobil ağlar da altyapılarını geliştirerek daha kaliteli ve daha işlevsel bir hizmet sunabilmektedir. 5G teknolojisi bu altyapının beşinci kez geliştirilmesi anlamına geliyor. 5G aynı zamanda yeni nesil hızlı ve güvenilir mobil internet bağlantıları olarak da tanımlanabilir.

5G nedir?

5G, önceki teknolojilere kıyasla daha hızlı yükleme ve indirme hızları, daha iyi bağlantılar ve gelişmiş kapasite sunan beşinci nesil kablosuz mobil teknolojidir.

5G ne işe yarar?

5G teknolojisine geçerken en dikkat çekici özellik internet hızı olacak. 5G ağları, 10 Gbps ile 20 Gbps arasında internet hızlarına ulaşma potansiyeline sahiptir. 5G, fiber optiğe rakip olabilecek internet hızları sunuyor. 5G’nin en önemli özelliği hızı olsa da bir diğer özelliği de ağ gecikmesini azaltmasıdır. Bu nedenle internette ping’i en aza indirir.

5G ve 4G arasındaki farklar

5G, son dönemde kullanılan 4G ağlarına göre çok daha hızlı ve güvenilir olarak tanımlanıyor. Ancak sosyal ağlara ve bilgiye erişim için kullanılan İnternet’in çalışma şeklini değiştirme potansiyeline sahip olduğuna inanılıyor. Örneğin akıllı arabalar ve oyun uygulamaları gibi hızlı bağlantı gerektiren canlı yayın platform teknolojilerinin 5G teknolojisinden büyük oranda faydalanması bekleniyor.

5G, 4G teknolojisinin hızını aşıyor ancak iş burada bitmiyor. Ayrıca birçok insanın evine ulaşan kablolu internet bağlantısından çok daha hızlıdır.

Gelecekte 5G uygulaması nasıl olacak?

5G’nin gelecekteki uygulamalarının sanal gerçeklik, otonom sürüş, yapay zeka ve Nesnelerin İnterneti gibi teknolojileri içermesi bekleniyor. Akıllı şehirler, sürücüsüz arabalar, eğlence ve medya, iletişim ve sanal gerçeklik deneyimleri, gelecekte 5G’nin yer bulacağı uygulamalar arasında yer alıyor.

5G Türkiye’de nerelerde mevcut?

Türkiye’nin bazı yerlerinde 5G altyapısı kurulmaya başlandı. 5G haritası incelendiğinde; İstanbul başta olmak üzere Ankara, İzmir, Sakarya, Antalya, Muğla, Kayseri ve Trabzon gibi şehirlerin bazı bölgelerinde 5G kapsama alanlarının olduğu görülüyor.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
İsrail'e yönelik en büyük saldırılardan biri!  Dünyayı sarsan son haber... Hizbullah'tan füze yağmuru geldiİsrail’e yönelik en büyük saldırılardan biri! Dünyayı sarsan son haber… Hizbullah’tan füze yağmuru geldi
'Endişe verici' Ateşli hastalıklara neden oluyor!  Avrupa'da hızla yayılıyor‘Endişe verici’ Ateşli hastalıklara neden oluyor! Avrupa’da hızla yayılıyor
Türkiye'nin bahsettiği genç, sevdiği kız uğruna kafasını yaktıTürkiye’nin bahsettiği genç, sevdiği kız uğruna kafasını yaktı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu