Güncel Haberler

Yüzde 100 yenilenebilir enerji kullanan Energy Observer teknesi dünya turuna çıkacak

Yapımı üç yıl süren Energy Observer adlı katamaran tarzı tekne, tamamen yenilenebilir enerji sistemlerini kullanıyor. Tekne nisan ayında dünya turuna çıkacak ve 50 ülkeyi ziyaret edecek.

REKLAM

Bu, %100 yenilenebilir enerjiyle çalışan katamaran yat “Energy Observer”ın tarihi dünya turuna çıkmadan önceki projesi olacak.

Bu yolculuk toplam altı yıl sürecek. Katamaran yatında güneş ve rüzgar enerjisinin yanı sıra deniz suyunu hidrojene dönüştüren bir yakıt bataryası da kullanılacak.

Karbon monoksit yaymayan yat, Fransa’nın kuzeybatısında yer alan Brittany şehrinde mühendis, mimar ve denizcilerden oluşan 50 kişilik bir ekip tarafından hazırlandı.

Victorien Erusard, Enerji Gözlemcisi Kaptanı: “Energy Observer teknolojiye meydan okuyor. “Güneş enerjisini kullanarak hareket eden ve Fransa’da üretilen bu tekne, başka hiçbir şeye ihtiyaç duymadan, tamamen doğal yenilenebilir enerji kullanarak dünyanın etrafını dolaşabilecek.”

Sıfır emisyonlu tekne bu baharda dünya turuna başlayacakhttps://t.co/YxKJoZACFy#OsservatoreEnerji#Yeşil enerjipic.twitter.com/2Aui5w0ylZ

— GLB Federasyonu (@GLBfederasyonu) 12 Ocak 2017

30 metre uzunluğundaki katamaran tipi yat, güneş panelleri, rüzgar türbini ve hidrojen batarya sistemi ile donatılıyor. Energy Observer, daha önce yarışlarda kullanılan bir sürat teknesinin gövdesi kullanılarak inşa edildi.

Teknenin tasarım aşaması üç yıl sürdü. Boyutları aynı kaldı ancak ağırlığı iki katına çıktı. Şu anda 20 ton ağırlığındadır.
Teknenin dünya turu kameraya kaydedilecek ve belgeseli çekilecek.

Ekibin lideri Jerome Delafosse, küresel ısınmayı azaltmak için neler yapılabileceğini herkese göstermek istediğini söylüyor.

Jerome Delafosse, seyahat müdürü: “Herkes bu tekneyi internetten görebilecek ve yolculuğumuzu sosyal medyadan canlı olarak takip edebilecek. Çünkü bunun için görsel gerçekliğe dayalı bir sistem kullanacağız. İnsanlar Energy Observer’ı neredeyse her gün takip edebilecek.”

Maliyeti yaklaşık 5 milyon euro olan Energy Observer, nisan ayında Fransa’dan başlayıp dünyayı dolaşarak 50 ülkeye dokunacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu