Güncel Haberler

Yapay zeka Cenevre’de tartışıldı – Haberler

class = “medyanet-inline-adv”>

40 BM kuruluşuyla birlikte düzenlenen zirvede konuşan Turkcell Genel Müdürü Ali Taha Koç, “Yapay istihbarat sektöründe küresel işbirliklerinin uyumlaştırılması” başlıklı yuvarlak masa toplantısında yapay zeka teknolojilerinin geliştirilmesinde etik kuralların öneminin altını çizdi.

Ali Taha Koç, telekomünikasyon sektöründe etik standardizasyonun yenilikçi bir ortamı teşvik etmek ve birlikte çalışabilirliği artırmak için hayati önem taşıdığını vurguladı. Koç, “Geniş ağları, büyük hacimli verileri ve küresel olarak insanları ve işletmeleri birbirine bağlamadaki kritik rolüyle telekomünikasyon sektörünün yapay zeka entegrasyonundan önemli ölçüde faydalanmasını bekliyoruz” dedi.

Yapay zekanın toplumsal faydalarına vurgu yapan Ali Taha Koç, “Yapay zekayı bir tür çığır açan değişim olarak görüyorum. ‘Herkesi’ birbirine bağlama çağından, ‘her şeyi’ bağlama çağına geçiyoruz” dedi. yapay zekanın yeni bir ilişki biçimi oluşturduğunu ve toplumsal faydayı artıracak şekilde kullanılması gerektiğini belirten Koç, Turkcell’in yapay zeka projelerinde etik kurallara bağlı kaldığını belirterek, “Turkcell’de hayata geçirdiğimiz tüm projelerde yapay zeka geliştiriyoruz; Etik kurallara uygun olarak. Ürün ve hizmetlerimizi “insan için teknoloji” odağıyla geliştiriyoruz. Dedi. Ali Taha Koç, 2020 yılında Türkiye’de yayınlanan “Turkcell Yapay Zeka İlkeleri Etik Kuralları” ile bu konudaki taahhütlerini kamuoyuyla paylaşarak yeni bir yol açtığını hatırlattı.

class = “medyanet-inline-adv”>

Ali Taha Koç, GSMA Yapay Zeka Çalışma Grubu’nun aktif bir üyesi olduğunu belirterek, bu alandaki çalışmalarının sadece telekomünikasyon ortamını şekillendirmekle kalmayıp, geleceğin teknolojilerine yönelik standartların geliştirilmesine de yön verdiğini söyledi. Koç, “İTÜ ve 3GPP gibi saygın kuruluşlarla çok sayıda çalışma grubu ve girişimin parçasıyız. Yeni nesil telekomünikasyon altyapısı için çok önemli olan IMT-2030 standardizasyonu da dahil olmak üzere geleceğin ağlarına odaklanıyoruz. Yapay zeka destekli ağ iletişim grubuna liderlik ediyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu