Güncel Haberler

Uydu iletişimi için önemli işbirliği

class = “medyanet-inline-adv”>

GSM operatörü Turkcell, Barselona’da düzenlenen mobil teknoloji etkinliği Mobil Dünya Kongresi’nde (MWC24), mobil hizmetleri uydu üzerinden sağlamayı amaçlayan Lynk ile iş birliği anlaşması imzaladığını duyurdu.

İşbirliğine ilişkin değerlendirmede bulunan Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, şunları söyledi: “Karasal ağların kurulamadığı veya erişim imkanlarının kısıtlı olduğu kırsal bölgelerde mevcut mobil ağları tamamlayıcı rol oynamayı hedefleyen NTN (Karasal Olmayan Ağlar) çözümleri dünya çapında önem kazanmaktadırlar. Uydu teknolojilerinin sürekli gelişmesi sayesinde, müşterilerimize mobil kapsama alanının artık mevcut olmadığı kara ve deniz bölgelerinde hizmet vermek için NTN şirketleriyle işbirliği fırsatlarını araştırıyor ve bu nedenle sağlamayı planladığımız hizmetleri giderek daha fazla test ediyoruz. Coğrafyanın her noktasında sürekli olarak. Yeni nesil teknolojilerin ülkemize getirilmesinde liderliğimizi sürdürmek hedefiyle teknolojinin birçok alanında olduğu gibi mobil hizmetlerin de uydu üzerinden sunulması konusunda çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Bu kapsamda ulusal ve uluslararası işbirliklerine devam ettiklerini belirten Koç, şöyle konuştu: “Özel ve kurumsal müşterilerimize uydu üzerinden NTN hizmetleri sunmak amacıyla imza attığımız bu işbirliklerine önümüzdeki yıllarda yenilerini eklemeyi hedefliyoruz. Bu alanda sadece uluslararası işbirlikleri yapmıyoruz. Aynı zamanda yerli firmalarla anlaşmalarımızı sürdürüyor ve 5G-Advanced (5.5G) ve 6G odaklı araştırma ve geliştirme çalışmalarımızı sürdürüyoruz. “MWC24 kapsamında gerçekleştireceğimiz diğer işbirlikleriyle de Türkiye’nin Yüzyılını Dijital Yüzyıl yapma hedefine yenilikçi ve güçlü adımlar ekleyeceğiz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu