Güncel Haberler

Türkiye, 2023 yılında Avrupa ülkeleri arasında dijital reklam yatırımında en fazla büyüme gösteren ülke oldu

class = “medyanet-inline-adv”>

Rapora göre, dijital reklam yatırımlarının büyüklüğüne göre 29 ülke arasında sekizinci büyük pazar olan Türkiye, yüzde 118’lik rekor büyüme oranıyla 2023 ve 2022’de en hızlı büyüyen ülke konumunda.

On sekiz yıldır yayınlanan AdEx Benchmark raporu, 29 ülkedeki IAB ofislerinden sağlanan verilerle hazırlanan ve IAB Avrupa tarafından derlenen, Avrupa’daki reklam yatırımlarına yönelik kapsamlı bir rehberdir. Rapor bu yıl ilk kez üç aylık verileri de içeriyor ve son üç yılda dijital reklamcılığın büyümesine katkıda bulunan dinamikler hakkında daha derin bilgiler sağlıyor.

Dijital reklam pazarı 2023 yılında %11,1 büyüyerek 96,9 milyar Euro’ya ulaşacak ve büyüme oranı açısından yıllık %7,3 büyüme kaydeden ABD pazarını geride bırakacak.

class = “medyanet-inline-adv”>

Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 13 pazarda çift haneli büyüme elde edilirken, Avrupa’daki dijital reklam yatırımlarının yüzde 69’u İngiltere, Almanya, Fransa, İspanya ve İtalya tarafından yapıldı.

AdEx Benchmark’a göre ülkemizdeki dijital reklam yatırımlarının büyüklüğü 2023 sonu itibarıyla 3 milyar 476 milyon euroya ulaştı. Türkiye, enflasyona göre düzeltilmiş büyüme oranıyla Avrupa ortalamasının 4,5 katının üzerinde %50 kaydetti.

Avrupa genelinde görüntülü reklam yatırımı %13 artarken, %18 büyüyen görüntülü reklamlara yapılan sosyal medya yatırımının payı %48’e yükseldi. Ülkemizde bu pay %59’du. Video reklamlar da toplam görüntülü reklamların büyümesinde önemli bir rol oynadı ve 2023’te %21 arttı. Dijital sesli reklamcılık, 2023’te yeniden %23 büyüme göstererek en hızlı büyüyen formatlardan biri olduğunu kanıtladı. Sesli reklam içeriğine ilişkin yeni veriler Bu yılki raporda podcast’lerin %32,5 büyümeyle dijital sese yapılan genel yatırımın artırılmasında önemli bir rol oynadığı gösterildi. CTV, 2023’te %23,5 büyüyerek, %15 büyüyen sosyal medya dışındaki video reklam yatırımlarını geride bıraktı.

Format bazında büyüme oranlarına bakıldığında Türkiye, videoda %180 büyüme, sesli reklamcılıkta %215 büyüme, arama motoru reklamcılığında %91 büyüme ve görüntülü reklamcılık kategorisinde %131 büyüme ile 2. sıra ile Avrupa’da birinci sırada yer aldı.

class = “medyanet-inline-adv”>

Türkiye AdEx 2023 karşılaştırma verilerini değerlendiren İnteraktif Reklamcılık Derneği IAB Başkanı Burak Ertaş, reklam yatırımlarında geleneksel kanallardan dijital kanallara sürekli geçiş ve e-ticaret sektörünün gelişmesi sayesinde Türkiye’de dijital reklamcılığın etkileyici bir büyüme kaydettiğini vurguladı. -Ticaret sektörü olarak pazarın büyümesinin mevcut reklamverenlerden kaynaklandığını belirterek, pazara yeni girenlerin bütçelerinin artmasıyla desteklendiğini söyledi.

Burak Ertaş şunları söyledi: “Türkiye’de dijital reklamcılık pazarı sürekli olarak Avrupa’da ilk 10’da yer alıyor ve son iki yılda en hızlı büyüyen ülkeyiz. Enflasyondan arındırılmış yüzde 50’lik büyüme oranıyla Türkiye’de dijital reklamcılık. Güçlü ve istikrarlı bir şekilde gelişen Kantar Medya’ya göre, 2022 ile 2023 yılları arasında dijital platformlarda reklam veren şirketlerin sayısında %9’dan fazla ciddi bir artış yaşanacak. Bu durum, her geçen yıl daha fazla reklam verenin yatırımlarını geleneksel kanallardan dijital kanallara kaydırdığını gösteriyor. Türk dijitali, hem mevcut dijital reklamverenlerin bütçelerinin artmasıyla hem de yeni reklamların girmesiyle genişliyor. 2023 yılında hacmin bir önceki yıla göre %115 arttığını, işlem hacminin ise %22 arttığını belirtmekte fayda var. E-ticaretin bu hızlı büyümesi, dijital reklam yatırımlarındaki artışın bir diğer itici gücüdür. “Geminius’un aylık En İyi 100 Reklamveren raporu da e-ticaret platformlarının ve perakende şirketlerinin ülkemizdeki en büyük dijital reklam verenler olduğunu gösteriyor.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu