Güncel Haberler

Teknoloji liderleri yapay zeka ve akıllı şehirleri tartışacak

class = “medyanet-inline-adv”>

Teknoloji Liderleri Zirvesi, QNB Finansbank, İş Bankası, Kalyon PV, Vestel ve TOM Bank ana sponsorluğunda, DataExpert’in katkısı ve BMI Business School organizasyonuyla 21 Mayıs 2024 tarihinde gerçekleştirilecek. “Yapay Zeka Çağında Yeniden İnovasyon” temasıyla iş dünyasının bugünü ve geleceğinin tartışılacağı etkinlik, konuklarını Mandarin Oriental Bosphorus-İstanbul’da ağırlayacak. Zirve aynı zamanda ikinci kez En Etkili 50 Teknoloji Lideri Ödül Töreni’ne de ev sahipliği yapacak.

Teknolojinin, yapay zekanın ve dayanıklılığın şirketlerdeki öneminin ele alınacağı Teknoloji Liderleri Zirvesi’nde, Türk teknolojisinin küresel pazarlardaki yeri ve küresel trendlerin şirketlerin teknoloji stratejileri ve yatırımlarına etkisi tartışılacak. Etkinlikte dijital dönüşümün sürdürülebilirliği ve CIO’ların bakış açısıyla yapay zeka teknolojilerinin kullanımı gibi konular da tartışılacak.

class = “medyanet-inline-adv”>

Artık yerel yönetimlerin gündeminde olan “akıllı şehirler” de yapay zekanın dokunacağı alanlar arasında yer alıyor. Bu bağlamda zirveye, Dünya Ekonomik Forumu (WEF) için birçok şehir raporunu yöneten ve katkıda bulunan PwC’nin şehirler ve yerel yönetimler alanındaki küresel lideri Hazem Galal de katılacak. Akıllı şehirler de dahil olmak üzere şehirlerin yerel yönetim birimlerine yönelik stratejiler oluşturma ve uygulama tecrübesine sahip olan Hazem Galal, katılımcılara akıllı şehir uygulamaları ve yapay zeka konularında küresel bir bakış açısı sunacak.

Bu yıl çeşitli Teknoloji Liderleri Zirvesi panellerine 20’den fazla üst düzey konuşmacı katılacak. Etkinliğin açılış konuşmasını TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yapacak ve yapay zeka çağında yeşil ve dijital dönüşüme odaklanan görüşlerini paylaşacak. Vestel CEO’su Ergün Güler “Mobilite”, Kalyon PV CEO’su Ersan Tüfekçi ise “Yenilenebilir enerjide yüksek teknoloji ve araştırma geliştirmenin önemi” konusunda görüşlerini aktaracak.

Etkinlikte yer alacak isimlerden bazıları şöyle: Hepsiburada CTO’su Alexey Shevenkov, Zorlu Enerji Genel Müdürü Ticaret İnanç Salman, Uzmanmatik Teknoloji Başkanı Sami Aslanhan, Google Cloud Ülke Kanal Lideri Dr. Serhan Yılmaz, BCG CEO’su ve ortağı Roberto Ventura, yönetici ortağı KP Hukuk Avukatı Onur Küçük, Securitas Bilgi Teknolojileri Ülke Müdürü Aykut Yılmaz, QNB Finansbank GMY Derya Düner ve Global BT Bulut Mühendisliği Direktörü Burak Akusta.

class = “medyanet-inline-adv”>

Teknoloji liderleri hangi alanlara yatırım yapıyor?

Geçtiğimiz yıl Teknoloji Liderleri Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen en etkili 50 teknoloji lideri araştırmasına katılan teknoloji liderlerinin yatırım yaptığı yenilikçi teknolojiler arasında; Bulut teknolojileri, yapay zeka, veri analitiği, dijital dönüşüm ve siber güvenlik çalışmaları öne çıkıyor.

Çeşitli kriterlere göre hazırlanan En Etkin 50 Teknoloji Lideri listesinde yer alan yöneticilerin yüzde 30’u yüksek lisans derecesine sahip. Bu liderlerin %20’si ODTÜ ve İTÜ mezunu iken, bu üniversiteleri %12 ile Boğaziçi Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi takip ediyor. En etkili 50 teknoloji liderinin yüzde ellisi ortalama yedi yıl veya daha fazla üst düzey yönetim deneyimine sahip.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu