Güncel Haberler

Sahte iş teklifleri nasıl anlaşılır? – TEKNOLOJİ

Uzaktan çalışma fırsatlarının artması, iş yapma biçimlerinin değişmesi ve dünyanın farklı yerlerinde iş bulma fırsatlarının artması birçok faydanın yanı sıra birçok riski de beraberinde getiriyor. Dijital güvenlik şirketi ESET, sahte iş ilanları aracılığıyla dolandırıcılık yapanları gündeme getirdi ve iş ararken dikkat edilmesi gerekenleri sıraladı.Ticari dolandırıcılığa karşı koruma birçok açıdan ele alınmalıdır. İlk olarak, kimlik sahtekarlığının kurbanı olmaktan kaçınmak için, sosyal medyadaki gizlilik ayarlarınızı sınırlayın ve kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri, kamuya açık herhangi bir hesaptan bile olsa asla çevrimiçi olarak gönüllü olarak göndermeyin. Potansiyel işvereninizi kontrol etmeden Asla bilgilerinizi vermeyin. Doğrulanmamış veya güvenilmez görünen hesaplardan gelen rastgele e-postalara veya sahte iş teklifleri içeren mesajlara karşı dikkatli olun.

  • Şirketin ve kişinin var olup olmadığını kontrol edin: Meşru işletme adını, adresini, kaydını, çevrimiçi varlığını ve potansiyel haber içeriğini araştırın.
  • Şirketin veya işe alım görevlisinin sosyal medya profillerini inceleyin: Yazılarınızdaki dilbilgisi hatalarını, tuhaf tarihleri ​​ve sürekli çevrimiçi etkinlik eksikliğini arayın.
  • Gerçek insanların tepkilerini görün: Önceki işverenlerden ve meslektaşlarından alınan tavsiyeler, sertifikalar, başkalarının görevlerine dahil ettiği gerçekler Tepkilere bakın.
  • Diğer iş ilanı panolarındaki geçmiş gönderilere veya etkinliklere göz atın: Diğer mesaj panolarında ne kadar çok gönderi varsa, bunların gerçek olma olasılığı da o kadar yüksektir. Mümkünse yerel forumlardaki gönderilerini de kontrol edin, ancak bu orijinalliği garanti etmez.

Küçük hatalar bile fark yaratabilir. Dolandırıcılar genellikle iş e-tablolarını daha gerçekçi görünmek için yeniden oluştururlar ancak bu sayfaların bazı dikkat çekici özellikleri de olabilir:

  • Web Sitesi Güvenliği: Sahte web sitelerinin HTTPS sertifikası olmayabilir, bu da güvenli olmayan ve kötü amaçlı bir sitenin işareti olabilir.
  • Bağlantılar: Bunlar yazım hataları gibi birçok belirtiyi içerebilir. Ayrıca bağlantıların sizi listelenen konumla aynı konuma götürmesi gerekmez. Bu nedenle, tıklamadan önce bağlantının üzerine gelin ve tarayıcı penceresinin sol alt kısmındaki araç ipucunda beklenen konumu kontrol edin.
  • Şüpheli sorular: Hiçbir şirket, iş görüşmesi sırasında sizden banka hesap numaranızı, Sosyal Güvenlik numaranızı, kimlik numaranızı veya benzeri bilgilerinizi sormayacaktır. Zaten bir çalışan değilseniz (ve doğrulanmış İK temsilcileriyle konuşmadıysanız), sizden bu tür bilgileri istemeleri mümkün değildir.

Yazım hataları: Sahte web siteleri, ilk bakışta fark edilemeyecek kadar çok sayıda yazım veya dilbilgisi hatası, stil sorunu veya kasıtlı yazı tipi değişiklikleri içerebilir (örneğin, “Oracle” yerine “0racle” kullanılması) Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu