Güncel Haberler

Novamont dünyanın ilk eko-plastik üretim tesisini açtı

Meyve ve sebze poşetleri ve alışveriş çantaları, biobutandiol adı verilen yeni bileşik kullanılarak üretiliyor.

REKLAM

İtalyan biyokimya şirketi Novamont, şeker ve su gibi yenilenebilir kaynakları kullanarak plastik üretiminde kullanılan kimyasal bir bileşiği üreten dünyanın ilk tesisini açtı. Meyve ve sebze poşetleri ve alışveriş poşetleri, biyobütandiol adı verilen bir bileşikten yapılır.

Mater-Biotech Fabrikası Genel Müdürü Stefano Dessi, biyo-butandiol’ü şöyle açıkladı:

“Biyobütandiol kimya ya da elektronik gibi farklı sektörlerde sıklıkla kullanılan kimyasal bir bileşiktir. “Genellikle plastik ürünlerde kullanılıyor. Buradaki en büyük yenilik, bu bileşiğin fermantasyon anahtarıyla benzin bazlı maddelerden su ve şeker bazlı kimyasallara dönüştürülebilmesi ve çevre dostu özelliğidir.”

Şimdiye kadar bütandiolün endüstriyel üretimi yalnızca fosil yakıt kaynaklarından gerçekleştiriliyordu. Maddenin biyobütandiol’e dönüşümü yalnızca birkaç gün sürer. Bileşimin fermantasyon süreci küçük bir odada başlar.

Mater-Biotech tesisinin kalite müdürü Enrico Casareto konuyu şöyle açıkladı:

“Üretimin ilk kısmı laboratuvarlarda gerçekleşiyor ve aşının hazırlanmasıyla başlıyor. Dondurulmuş mikroorganizma kültürünü şişenin içine alıp ısısı kontrollü bir şişede yetiştirmesini sağlıyoruz. “Greftler büyüdükten sonra fermantasyon aşamasına geçiyorlar.”

Fermantasyon aşamasında mikroorganizmalar şekeri biyobutandiole dönüştürür. Bu tekniğin kullanılması, yenilenebilir içeriği %36’dan %61’e çıkaracak ve sera gazı emisyonlarını %10 ila %15 oranında azaltacaktır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu