Güncel Haberler

Microsoft 1900 kişiyi kovdu

class = “medyanet-inline-adv”>

ABD’li teknoloji devi Microsoft, oyun şirketi Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra, oyun departmanının yaklaşık %9’unu temsil eden 1.900 çalışanını işten çıkarıyor. Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın almasından sadece üç ay sonra Microsoft Gaming CEO’su Phil Spencer, işten çıkarmaların planlar arasında olduğunu söyledi. Spencer, Microsoft’un tüm çalışanlara tam destek sağlayacağını söyledi.

Bu gelişmenin ardından eski Blizzard başkanı Mike Ybarra, sosyal medya platformunda Microsoft ve Blizzard’dan ayrılacağını duyurdu. Birimin tasarım sorumlusu Allen Adham gitti. Booty ayrıca Blizzard’ın şu anda geliştirmekte olduğu oyunu da iptal edeceğini duyurdu.

class = “medyanet-inline-adv”>

ÜNLÜ YAPIMLARIN ARKASINDAKİ ŞİRKET

Activision Blizzard, aralarında Call of Duty ve Diablo’nun da bulunduğu birçok büyük oyun serisini piyasaya sürdü. Mobil oyun yan kuruluşu King, Candy Crush Saga’nın arkasındaki şirket olarak biliniyor.

İşten çıkarmaların beklenmesi nedeniyle Microsoft hisseleri büyük ölçüde istikrarlı kaldı. Microsoft’un 69 milyar dolarlık Activision Blizzard’ı satın alması şirketin şimdiye kadarki en büyük anlaşmasıydı.

Teknoloji yatırımcıları, ekonomik baskılar arttıkça daha fazla verimlilik ve büyüme veya kârlılığa giden daha net bir yol bekliyorlar.

Teknoloji şirketleri son zamanlarda işten çıkarmalarla adından söz ettiriyor. 2023 yılında Tencent’in sahibi olduğu Riot Games’ten TikTok ve Discord’a kadar çeşitli şirketler işten çıkarmalarla adından söz ettirdi. Bu haftanın başlarında eBay 1.000 işçiyi işten çıkaracağını açıklarken SAP 8.000 işçiyi taşıyacağını veya işe alacağını duyurdu.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu