Güncel Haberler

Mekanik klavye nedir? Mekanik klavyenin farkı nedir? Mekanik klavye ile normal klavye arasındaki fark

Mekanik klavyeler bilgisayarlar için kullanılan ilk klavyelerden biri olarak bilinmektedir. 1980’li yılların sonlarından itibaren bu klavyelerin yerini daha kolay kullanım sağlayan yeni nesil silikon bazlı membran klavyeler almıştır. Mekanik klavyelerin yeniden popüler hale geldiği 2000’li yıllarda firmalar yeniden mekanik klavye üretmeye başladı. Gün geçtikçe popülaritesi artan mekanik klavyeler başta farklı tasarımı, renkli aydınlatması, dayanıklılığı gibi pek çok faktörden dolayı oyunseverlerin favorisi haline geldi. Ancak bu klavye hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen kişiler “Mekanik klavyenin farkı nedir?” sorusuna yanıt arıyor.

Mekanik klavye nedir?

1980’li yıllarda piyasaya sürülen mekanik klavyeler, piyasada yaygın olarak kullanılan ilk klavye türlerinden biriydi. Tuşları birbirinden ayrılmış olarak daktiloya benzer şekilde çalışır. Her anahtarın kendi mekanik anahtarı vardır. Bu mekanik anahtara anahtar denir. Metal bir yaydan oluşan anahtarların ayrı ayrı yerleştirilmesi bilgisayar oyuncularının takdir ettiği bir özelliktir. Kullanım keyfinin yanı sıra dayanıklılığı da oldukça uzundur.

Mekanik klavyeleri diğerlerinden ayıran en büyük farklardan biri de kullanım esnasında çıkardıkları sestir. Bu yüksek ses, bu özelliği tercih eden izleyiciler tarafından çok seviliyor. Yeni üretilen kablosuz mekanik klavyeler kullanım kolaylığı açısından eski mekanik klavyelere göre daha çok tercih edilmektedir. Bu noktada membran klavyenin ne olduğu sorusu ön plana çıkıyor. Membran klavyeler günümüzde kullanılan standart klavyelerdir.

Mekanik klavye nedir?

Yarı mekanik olarak adlandırılan mekanik klavye bir anlamda membran yani normal bir klavyedir. Sessizliği ve düşük fiyatıyla bilinen membran klavyelerde tuşlar ortak bir panel üzerinde sıralanıyor. Mekanik klavyelerde her tuş için ayrı bir anahtar bulunur. Mekanik hissi veren klavyelerde tuşların sesi, anahtar benzeri bir cihaz tarafından oluşturulur.

Mekanik klavye ile normal klavye arasındaki farklar nelerdir?

En sık sorulan sorulardan biri olan mekanik klavyelerin farkı nedir sorusu yaygındır. Normal bir klavye ile mekanik klavye arasındaki ilk fark ağırlık oranıdır. Anahtarlama mekanizması nedeniyle mekanik klavyeler normal klavyelere göre daha ağır üretilir. Mekanik klavyelerin kullanım seçenekleri daha gelişmiştir. Ayrıca RGB veya LED gibi ışıklarla tasarlanan modeller daha dikkat çekicidir.

Mekanik klavye ve normal klavye söz konusu olduğunda kullanım ömrü de ön plana çıkıyor. Mekanik klavyeler normal klavyelere göre 10-15 kat daha uzun tuş basma süresine sahiptir. Mekanik oyun klavyeleri, işlevsel tuşlar ve yanıt verme hızıyla oyun oynamayı daha hızlı ve daha eğlenceli hale getirir.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Bir ilde 'öfke' alarmı!  Belediye ve Valilikten açıklama: Karantinaya alındılarBir ilde ‘öfke’ alarmı! Belediye ve Valilikten açıklama: Karantinaya alındılar
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danimarka Başbakanına yapılan saldırıyı kınadı!Cumhurbaşkanı Erdoğan, Danimarka Başbakanına yapılan saldırıyı kınadı!
70 yaşında YKS'ye katıldı!  Kazanırsa o bölümü seçecek70 yaşında YKS’ye katıldı! Kazanırsa o bölümü seçecek

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu