Güncel Haberler

Kısayollar nelerdir? Kısayollar ne işe yarar ve nasıl kullanılır?

iOS 12 ile birlikte sunulan Kısayollar uygulaması birçok uygulamada işlem yapmanıza olanak sağlıyor. Kısayollar uygulaması cihazınızda bulunan kısayolları kullanır ancak özel kısayollar oluşturmak için de kullanılabilir. Bu, birden fazla uygulama sağlayarak günlük görevleri basitleştirir.

Kısayollar nelerdir?

Kısayollar, iOS işletim sisteminde kullanıcıların çeşitli görevleri ve işlemleri otomatikleştirmesine olanak tanıyan bir özelliktir. iOS 12 sürümüyle birlikte Kısayollar uygulamasıyla tanışan iPhone kullanıcıları, telefonlarında sıklıkla gerçekleştirdikleri görevleri ‘Kısayollar’ adı verilen uygulamada bulabiliyor.

Peki Siri kısayolları nelerdir? Siri Kısayolları, iOS cihazlarda Siri ile entegre olarak kullanıcıların çeşitli görevleri sesli komutlarla hızlı bir şekilde gerçekleştirmesine olanak tanıyan bir özelliktir. Siri Kısayolları, ortak eylemleri otomatikleştirir ve kişisel asistan deneyiminizi geliştirir.

Kısayollar ne işe yarar?

Kısayollar uygulaması, adından da anlaşılacağı gibi kısayol oluşturmaya yönelik bir uygulamadır. Bir kısayol veya değiştirilmiş bağlantıyla birden çok görevi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Kısayollar uygulaması, daha hızlı gerçekleştirilebilmeleri için birden fazla eylemi birleştirir.

Kısayol etkinleştirildiğinde listedeki her eylem yukarıdan aşağıya doğru gerçekleştirilir. Her eylem, istenen eylemde bir görevi üstlenir. Örneğin, bir fotoğrafın boyutunu ayarlamak veya uygulama simgelerini değiştirmek gibi bilgileri paylaşabilir veya öğeleri düzenleyebilirsiniz.

Kısayollar nasıl kullanılır?

Bu bağlamda sık sorulan bir soru da iPhone kısayollarının nasıl etkinleştirileceğidir. Kısayollar uygulamasını kullanmak için öncelikle sistem izinlerini etkinleştirmeniz gerekir. Daha sonra aşağıdaki adımları uygulamanız gerekir:

 • Kısayollar uygulaması iPhone veya iPad’inizde açılır.
 • “Kısayollar” bölümünde sağ üstteki “+” düğmesini tıklayın.
 • “Yeni Bağlantı”ya tıklayın ve açılan bölümden “İsmi Değiştir” seçeneğini seçin. Bağlantıya bir ad verin ve ardından “Son”u tıklayın.
 • “İşlem ekle”ye tıklayın.
 • Kısayollarınıza eklemek için listedeki herhangi bir eylemi tıklayın.
 • Daha fazla eylem eklemek için ekranın altındaki eylemler listesinden yukarı kaydırın ve eylemi seçin.
 • Bağlantılara eylem ekleme işlemi tamamlandıktan sonra “Son” düğmesine tıklayın.
 • Son olarak kısayolları test etmek için bağlantıya tıklayın.

İPhone kısayolları nasıl silinir?

Herhangi bir nedenle bu uygulamayı kullanmak istemeyen kişiler iPhone kısayolları nasıl devre dışı bırakılır sorusunun cevabını arıyor. İPhone kısayollarını devre dışı bırakma adımları aşağıdaki gibidir:

 • Bir bağlantıyı silmek için Bağlantılar uygulamasından “Bağlantılarım” sekmesine gidin, “Seç”e tıklayın ve silmek istediğiniz bağlantıyı “Sil”e tıklayarak silin.
 • Kestirme otomasyonlarını iptal etmek için iOS veya iPadOS aygıtınızdaki Kestirmeler uygulamasında Otomasyon bölümünü tıklayın.
 • Kapatmak istediğiniz otomasyona tıklayın.
 • “Bu otomasyonu etkinleştir” seçeneği gri renkte görünüyor.
 • Bitti’yi tıklayın.
 • Bu işlem sonucunda otomasyon kullanıcıya bildirimde bulunmaz ve otomatik olarak çalışmaz.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Cevdet Yılmaz başkan olacakCevdet Yılmaz başkan olacak
Zamanla yarıştılar! Ebeveynlerinin onları arabada bıraktığı ikizler...Zamanla yarıştılar! Ebeveynlerinin onları arabada bıraktığı ikizler…
Biden herkesi şaşırttı! Etkinlikte dondurulduBiden herkesi şaşırttı! Etkinlikte donduruldu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu