Güncel Haberler

İşte yarının teknolojileri – Son Dakika Ekonomi Haberleri

class = “medyanet-inline-adv”>

İspanya’nın Barselona kentinde düzenlenen dünyanın en büyük mobil teknoloji konferansı MWC 2024, dün kapılarını ziyaretçilerine açtı. Her yıl en yeni teknoloji ve ürünlerin tanıtıldığı etkinliklerden biri olan GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde bu yıl endüstriyel yenilikler ve yapay zeka teknolojileri ağırlığını hissettirse de ziyaretçilerin ilgi odağında akıllı robotlar yer alıyor. köpekler, şeffaf ekranlı bilgisayarlar, ultra esnek telefonlar, uçmayı sabırsızlıkla bekleyen insanlar, taksiler ve akıllı gözlükler vardı. Ayrıca fuarda yer alan firmaların neredeyse tamamı, artırılmış gerçeklik teknolojilerini iş süreçlerine nasıl uyarladıklarını gösterdi. Yapay zeka uygulamalarının cihazlar arasındaki bağlantıları kullanarak giderek insan hayatına entegre hale geldiğini göreceğimiz günler yaklaşırken, Türk Telekom’un konuğu olarak katıldığımız etkinlikte yeni teknoloji ve uygulamaları yerinde gözlemledik. İşte o teknolojiler:

class = “medyanet-inline-adv”>

ŞEFFAF EKRAN GÖRÜNTÜLENDİ

Gösteride kullanıcılar, Lenovo’nun yapay zeka özellikli, şeffaf ekranlı dizüstü bilgisayarına ilgi gösterdi. Cam üzerinde çalışıyormuş gibi görünen ThinkBook Transparent Display’in hem ekranı hem de klavye kısmı dokunmaya duyarlı. Lenovo akıllı telefonlar da tamamen katlanabilir olmaları ve hatta insan bileğine sarılabilmesi nedeniyle ilgi odağı oldu.

UÇAN TAKSİ 5 YOLCU İLE HAREKETE GEÇECEK

Güney Koreli telekomünikasyon devi SK Telecom’un Amerikalı şirket Joby Aviation ile birlikte geliştirdiği hava taksi, ticari uçuşlar için gün sayıyor. Şirket, aracı 2025 yılına kadar ticarileştirmeyi düşünse de mevcut havacılık düzenlemelerinin bu pazara nasıl olanak sağlayacağı henüz belli değil. Dikey kalkış ve iniş yapabilen aracın 5 yolcu kapasitesi bulunuyor.

PİL SORUNUNA ÇÖZÜM BULUNDU

İşte yarının teknolojileri

Günümüz akıllı telefonlarının şarjı 3 bin ila 5 bin mAh arasında değişiyor. Ancak fuarda dikkatleri Amerikalı Energizer firmasının 28 bin mAh bataryaya sahip Hard Case P28K modeli çekti. 122 saat konuşma ve 94 gün bekleme süresine sahip olan telefon, gücünü MT6789 işlemciden alıyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

AKILLI ARABAYI AVRUPA’YA GETİRDİ

Xiaomi, yeni SU7 otonom aracını Barselona’da sergiledi. Otonom sürüş sistemi ve akıllı şarj özellikleriyle öne çıkan aracın geliştirilmesine milyarlarca dolar harcandığını söyleyen Xiaomi Grup Başkanı Weibing Lu, hedefin 20 milyon kullanıcı olduğunu söyledi.

PET’İNİZ BİR ROBOT OLABİLİR

İşte yarının teknolojileri

Fuarın ilgi odaklarından biri de akıllı robot köpeklerdi. Xiaomi’nin CyberDog 2’si sevimli hareketleriyle dikkat çekti. Sevildiğinde gıdıklanma tepkileri veren, sevilmek için patilerini uzatan, mutlu olduklarında takla atan bu akıllı köpekler, yakın gelecekte evlere de girebilir. Çinli Unitree şirketi tarafından geliştirilen Unitree B2, daha endüstriyel kullanımlar için tasarlandı.

class = “medyanet-inline-adv”>

HERKES İÇİN YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİ

Honor, yapay zeka destekli göz takip sistemi sayesinde arabaları görsel olarak takip edebilen Magic6 Pro’yu tanıttı. Henüz deneysel aşamada olan bu teknoloji, akıllı telefonla göz takibinin gelecekte ortaya çıkarabileceği olasılıkları göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Üstelik Honor’un telefonlara entegre ettiği yeni sistemler sayesinde artık yapay zekanın e-postalarınızı çok daha pratik bir şekilde yazmasını sağlayabilirsiniz.

GELİŞTİRDİĞİ ÜRÜNLERİ DÜNYAYA İHRAÇ EDİYOR

İşte yarının teknolojileri

Türk Telekom’un iştiraki Argela, yenilikçi ürünlerini Barselona’da düzenlenen GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde Azerbaycan’ın lider operatörü Azercell’e sattı. Argela’nın yeni nesil network ve müşteri güvencesi ürünlerini sistemine entegre eden Azercell, dünyanın en büyük mobil teknolojiler fuarında gerçekleştirdiği satışlar kapsamında network yeteneklerini genişletiyor. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, şunları söyledi: “Her zaman öncü bir kurum olma hedefiyle, Türkiye’yi teknoloji üreten ve ihraç eden bir ülke olarak konumlandırma planlarımızı sürdürüyoruz. Teknoloji alanında ileri çözümler sunarak katma değer yaratan iştirakimiz Argela, geliştirdiği ürün ve projelerle ülkemizin küresel senaryodaki prestijine önemli katkı sağlıyor. “Azerbaycan’ın lider operatörü Azercell ile yaptığımız bu işbirliği, teknolojik tecrübemizi bölge ülkelerine aktarmanın en güzel örneğidir” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

YÜKSEK DÜZEY DENEYİM

Türk Telekom CEO’su Önal, “Önemli araştırma ve geliştirme çalışmaları yürüten iştirakimiz Argela’nın geliştirdiği çözümler hem bölgemizde hem de dünya pazarında kullanılıyor.” Azercell, Argela Network & Customer Assurance (NCA) platformunun yeni ürünlerini sistemine entegre ederek müşteri deneyimini en üst düzeye çıkarmayı hedefliyor. Gerçek Zamanlı İzleme (RTM), Hizmet Kalitesi İzleme (SQM) ve Müşteri Deneyimi Yönetimi (CEM) platformlarını içeren Argela NCA ürün paketi, yapısı tabanlı yapısıyla ağ operatörlerinin ağlarına ve hizmetlerine yönelik uçtan uca görünürlük elde etmelerini sağlıyor. büyük veri analizi üzerine.

SÜRDÜRÜLEBİLİR TEKNOLOJİLER İÇİN BARCELONA’DA İŞBİRLİĞİ

İşte yarının teknolojileri

Türk Telekom, Barselona’da çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlayan yeni nesil yeşil şebeke teknolojileri ve uygulamalarını hayata geçirmek üzere ZTE ve Netaş ile iş birliği yapacağını duyurdu. Bu kapsamda GSMA Mobil Dünya Kongresi’nde bir araya gelen Türk Telekom, ZTE ve Netaş yöneticileri arasında iyi niyet anlaşması imzalandı. Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Kaynak optimizasyonu ve enerji tasarrufu sağlayacak projeler geliştirmeye devam ediyoruz” dedi. İşbirliği kapsamında; Mobil baz istasyonları altyapısında güneş enerjisi sistemlerinin kullanılması, yapay zekaya dayalı akıllı yazılım çözümlerinin uygulanması, yeni geliştirilen sıvı soğutma teknolojisi kullanılarak veri merkezi sunucularının kullanılması ve enerji tasarrufu sağlanması konularında çalışmalar gerçekleştirilecek. Akıllı algoritmalara sahip PON bağlantı noktaları.

class = “medyanet-inline-adv”>

GİRİŞ FİYATI 966 EURO

Geçen yıl 88 bin kişinin ziyaret ettiği ve bu yıl 100 bin katılımcının beklendiği MWC’ye giriş fiyatı 966 euro olsa da fuarda büyük bir kalabalık vardı.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş