Güncel Haberler

iPhone’daki turuncu ve yeşil noktalar nedir ve ne anlama gelir? İPhone’da turuncu ve yeşil nokta nasıl kapatılır?

Apple, cihazınızdaki herhangi bir uygulamanın kameranızı veya mikrofonunuzu kullandığını belirten bir uyarı özelliği sunar. Bu özelliği yeni keşfeden kullanıcılar “iPhone’daki yeşil nokta ne anlama geliyor?” sorularına yanıt arıyor. ve “iPhone’daki turuncu nokta ne anlama geliyor?”

iPhone’daki turuncu nokta nedir?

Turuncu nokta cihazın mikrofonunun kullanımda olduğunu gösterir. Bu durumda herhangi bir uygulama sesleri kaydedebilir, sesli arama yapabilir veya sesli komutlara yanıt verebilir. Telefonda konuşurken veya ses kaydederken turuncu noktanın görünmesi normaldir. Ancak bu uyarının beklenmedik durumlarda ortaya çıkması bazı gizlilik ihlallerinin gerçekleştiği anlamına gelebilir. Bu durumda arka plandaki bir uygulamanın kullanıcının haberi olmadan aktif olarak mikrofonu kullanması mümkündür.

Bu uyarıyı almak istemeyen kullanıcılar iPhone’daki turuncu nokta nasıl kapatılır sorusunun cevabını arıyor. Bir uygulama mikrofonu kullandığında turuncu noktanın görünmesini engelleyemezsiniz. Çünkü bu bir güvenlik önlemidir. Ancak bu tür uygulamaların mikrofona erişimi devre dışı bırakılabilir. Bunun için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir:

  • Mikrofonu kullanan uygulama algılanır.
  • Cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin.
  • Gizlilik ve Güvenlik > Mikrofon’a gidin.
  • Mikrofonu kullanan uygulama kapanır.

iPhone’daki yeşil nokta nedir?

Yeşil nokta, cihazınızın kamerasının anlık olarak kullanıldığı konusunda uyarıda bulunur. Bu uyarı genellikle fotoğraf çekerken, video kaydederken veya FaceTime gibi görüntülü arama yaparken ortaya çıkar ve bu normal karşılanır.

Ancak kamera kullanılmadan bu uyarının çıkması kameranın izinsiz kullanıldığı anlamına gelebilir. Böyle bir durum oluştuğunda Kontrol Merkezine ulaşarak kamerayı hangi uygulamanın kullandığını tespit edebilirsiniz. Bu işlem, kameranın ne zaman ve hangi durumlarda kullanıldığını bilmenin hızlı ve kolay bir yolunu sağlayarak kullanıcının gizliliğinin daha iyi korunmasını sağlar.

Ancak bu duyurudan rahatsız olanlar hala iPhone’daki yeşil nokta nasıl kapatılır sorusunun cevabını merak ediyor. Bu uyarı kapatılamaz. Ancak kamerayı hangi uygulamanın kullandığını belirledikten sonra izinler kapatılabilir. Bu işlem için aşağıdaki adımlar izlenir:

  • Cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin.
  • Gizlilik ve Güvenlik > Kamera’ya gidin.
  • Kamerayı kullanan uygulama kapanır.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
iPhone'lar tamamen değişecek!  İşte iOS 18...iPhone’lar tamamen değişecek! İşte iOS 18…
Yıkıcı bir haber!  1 gün arayla öldülerYıkıcı bir haber! 1 gün arayla öldüler
Ankara'da korkunç cinayet!  30 yaşındaki kadın evinde sırtından bıçaklanmış halde bulunduAnkara’da korkunç cinayet! 30 yaşındaki kadın evinde sırtından bıçaklanmış halde bulundu

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş