Güncel Haberler

İnternetten güvenli alışveriş yapabilmek için bunlara dikkat edin

class = “medyanet-inline-adv”>

Visa’nın küresel ödemeler ekosistemine yönelik güvenlik tehditlerini konu alan Yarı Yıllık Tehdit Raporu’nda, dijital dolandırıcılıkların sayısının ve çeşitliliğinin arttığı ve sahtecilerin her geçen gün daha karmaşık yöntemler geliştirdiğine ilişkin ifadelere yer verildi.

İnternet üzerinden alışverişin daha güvenli yapılabilmesi için tüketicilere şu uyarılarda bulunuldu:

Çevrimiçi mağaza adresinde “s” harflerini arayın: Çevrimiçi ödeme yaparken satıcının İnternet adresinin “https://” ile başladığından emin olun. Sondaki “s” bağlantınızın güvenli olduğunu gösterir. Ayrıca arama çubuğunda “asma kilit” simgesinin bulunduğundan emin olun.

İşlem uyarıları alma seçeneğini kabul edin: İşlem uyarılarına kaydolmak, hesabınızdan satın alma işlemi yapıldığında uyarı almanızı sağlar. Size ait olmayan olağandışı ödemeler fark ederseniz derhal bankanıza bildirin.

class = “medyanet-inline-adv”>

Kimlik dolandırıcılıklarına karşı dikkatli olun: İstenmeyen ve şüpheli e-postalara veya telefon çağrılarına karşı dikkatli olun. Bunlar hesap numarası, kullanıcı adı ve şifre gibi kişisel bilgilerin çalınmasını amaçlıyor olabilir. Şüpheli bağlantılara tıklamayın veya dosya indirmeyin.

Yazılım güncellemeleri: Bilgisayarınıza, tabletinize veya telefonunuza en son yazılım güncellemelerini yükleyin. Yazılımınızı güncel tutmak sizi güvenlik açıklarından korur.

Kartlar online alışverişe kapalı: Kredi ve banka kartları tüketicilere ulaştığında güvenlik nedeniyle online alışverişe kapatılıyor ve tüketici tarafından açılması gerekiyor. Kartınızı internet üzerinden güvenli alışverişlerde kullanıma açmak için bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak veya mobil uygulama, SMS, internet bankacılığı veya şube aracılığıyla aktif hale getirebilirsiniz.

Son olarak dolandırıcılıktan şüpheleniyorsanız ilgili bankayla iletişime geçmelisiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu