Güncel Haberler

İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması’na son başvuru tarihi 20 Şubat!

class = “medyanet-inline-adv”>

Günümüzde sivil ve askeri uygulamalarda, özellikle doğal kaynakların korunması, incelenmesi ve ulusal güvenliğin sağlanması amacıyla sualtı araştırmaları önem kazanmaktadır. Bu ihtiyaçlardan yola çıkarak düzenlenen İnsansız Sualtı Sistemleri Yarışması, ülkemizde otonom su altı araçlarının üretimi için özgün araçların geliştirilmesinin önünü açıyor. Sualtı robotları, su altında görevleri yerine getirirken basınç, görüş alanı ve iletişim gibi görevlerin daha uygun koşullarda gerçekleştirilmesine olanak tanıyor; Denizlerimizin dibinin kontrol edilebilir bir yer haline gelmesinde önemli rol oynuyor. Arama kurtarma, deniz temizleme, deniz tabanı test ve analiz gibi pek çok su altı faaliyetinde kullanılan su altı araçları, geleceğin robot teknolojilerinde şimdiden önemli bir yer edindiğini gösteriyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

TEKNOFEST 2024 kapsamında düzenlenen yarışma Temel Kategori ve İleri Kategori olmak üzere iki kategoriden oluşuyor. Rakiplere verilen görevler; Torpido fırlatma, su altı kablolarını izleme ve anormallik tespiti, renkleri ve geçiş bağlantı noktalarını tespit etme.

Puanlama ve değerlendirmenin her kategoride farklı yapıldığı yarışmada, Temel kategoride dereceye giren takımlara birincilik ödülü 150 bin TL, ikincilik ödülü 120 bin TL, üçüncülük ödülü ise 100 bin TL olacak. . Advanced kategorisinde birincilik ödülü 200 bin TL, ikincilik ödülü 150 bin TL, üçüncülük ödülü ise 120 bin TL olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu