Güncel Haberler

Face ID çalışmıyor sorunu: Face ID çalışmıyor sorunu nasıl düzeltilir?

Face ID, Apple’ın iPhone ile birlikte tanıttığı bir yüz tanıma teknolojisidir.

Bu özellik, telefonunuzun ayarlarında Face ID ve Şifre bölümüne gidip Face ID’yi Ayarla seçeneğinin seçilmesiyle ayarlanır. Bu sayede akıllı cihaz kullanıcının yüzünün şeklini öğreniyor. Ancak bazı durumlarda Face ID çalışmayabilir. Bu sorunu yaşayan kullanıcılar Face ID’nin çalışmama sorununu nasıl çözerler sorusunun cevabını arıyor.

Face ID’nin çalışmaması sorunu nasıl düzeltilir?

Face ID’nin çalışmaması sorununu çözmek için sorunun temel nedenini belirleyip buna göre doğru önlemleri almanız gerekir. Face ID sorunu nasıl giderilir sorusunun cevabını verebilmek için öncelikle cihazınızın yazılımının güncel olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Cihazınızın yazılımının güncel olmaması durumunda bu sorun oluşabileceğinden ilk adımınız cihazınızı güncellemek olmalıdır. Ancak Face ID’nin düzgün çalışmasını engelleyen herhangi bir fiziksel hasar olup olmadığını belirlemek ve donanım sorunlarını tespit etmek için cihazınızın durumunu da incelemelisiniz. Face ID arızası nasıl giderilir sorusunun cevabı ise şu şekilde:

 • Cihazın yeniden başlatılması: Cihazınızı kapatıp tekrar açmak bazı sorunların çözülmesine yardımcı olabilir. Cihazınızı yeniden başlatmak, sorunun herhangi bir yazılım hatasından kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemenize yardımcı olur.
 • Face ID ayarlarını güncelleyin: Yüz tanıma ayarları Ayarlar > Yüz Kimliği ve Şifre kısmından kontrol edilmelidir. Yüz tanıma verilerinizi yenilemek ve Face ID’yi sıfırlamak sorunu çözebilir.
 • Cihazda fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin: Cihazın ön kamerasında herhangi bir fiziksel sorun olup olmadığı tespit edilmelidir. Cihazda hasar oluşması durumunda profesyonel bir teknik servisten yardım almalısınız.
 • Aksesuar sorunu: Gözlük, şapka veya eşarp gibi nesneler Face ID özelliğinin düzgün çalışmasını engelleyebilir. Bu nesneler kaldırılarak yüz tanıma yeniden denenmelidir.
 • Apple Destek’e iletişime geçin: Tüm çözümleri uyguladıktan sonra sorun hala devam ediyorsa Apple Destek ile iletişime geçerek uzman yardımı almalısınız.

Face ID’nin çalışmama sorununun nedenleri

Bu sorunu yaşayan kullanıcılar çözüm bulmak için Face ID neden çalışmıyor sorusunun cevabını arıyor. iPhone Face ID neden bozuldu sorusunun yanıtları aşağıdakilerden biri olabilir:

 • Aydınlatma sorunu: Yetersiz veya aşırı ışık, Face ID işlevinin çalışmasını engelleyebilir.
 • Kamera sorunu: Kameranın kirli olması veya herhangi bir şekilde kapatılması Face ID’nin çalışmasını engelleyebilir.
 • Yüz Tanıma Sorunu: İnsanların yüzlerindeki değişiklikler (örneğin sakal bırakmak) Face ID’nin çalışmasını engelleyebilir.
 • Yazılım sorunu: İşletim sisteminizde bir sorun olabilir.
  Mynet Youtube
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Alkollü araç kullanıp kaza yaptı! Bir basın mensubunun telefonunu alıp vurmakla tehdit ettiAlkollü araç kullanıp kaza yaptı! Bir basın mensubunun telefonunu alıp vurmakla tehdit etti
Bakan Fidan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begay ile görüştü!Bakan Fidan, Arnavutluk Cumhurbaşkanı Begay ile görüştü!
Gazianteplilerin dikkatine! Vali açıkladı: 29 Eylül'e kadar yasakGazianteplilerin dikkatine! Vali açıkladı: 29 Eylül’e kadar yasak

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu