Güncel Haberler

Dolby Vision nedir ve ne işe yarar? Dolby Vision nasıl etkinleştirilir?

Dolby Vision teknolojisini öğrenmeden önce HDR hakkında bilgi sahibi olmakta fayda var. Kısaltması Yüksek Dinamik Aralık anlamına gelen ve Türkçeye Yüksek Dinamik Aralık olarak çevrilen HDR, film ve içerik üreticilerinin her zamankinden daha yüksek parlaklık, daha fazla renk doğruluğu ve daha iyi kontrast oranlarına sahip videolar üretmesine olanak tanıyor. Dolby Vision dinamik bir HDR formatı olarak da açıklanabilir. Kısaca görsel iyileştirmeler yaparken birçok görsel değişikliği de otomatik olarak yapabilmektedir. Daha kaliteli görüntüler için kullanılır.

Dolby Vision mevcut değil mi?

Öncelikle Dolby Vision ne anlama geliyor sorusunun cevabını verecek olursak; Dolby Vision, Dolby Labs tarafından geliştirilen bir HDR teknolojisidir. Görüntü üreticilerinin kullandığı bu özellikte daha parlak ve daha kontrastlı renkler kullanılarak görüntü kalitesi elde edilir.

Sinemalarda kullanılan bu teknoloji, çeşitli televizyon kanalları ve ücretli yayın platformları aracılığıyla ev ortamında da kullanılabilmektedir. Dolby Vision’ın temel amacı önemli ölçüde geliştirilmiş bir görsel hizmet sunmaktır. Ayrıca Dolby şirketi, insan gözünün gerçekte nasıl gördüğüne yönelik araştırmalarıyla Dolby Vision görüntü teknolojisini geliştirmeyi hedefliyor.

Dolby Vision ne yapar?

Dolby Vision, renkleri tıpkı doğada olduğu gibi daha canlı ve gerçekçi hale getirir. Yüksek bir renk gamı ​​sunan Dolby Vision, içeriğin kalitesini sahne sahne, hatta kare kare ayarlayabiliyor. Bu, izleyicilerin daha gerçekçi renkler ve daha ayrıntılı görüntüler görmesine olanak tanır.

Dolby Vision nasıl çalışır?

Dolby Vision görüntüsü hazırlanırken kare kare değişiklikler yapılır. Bu ayarlamalar, her karenin maksimum parlaklığını, kontrastını, renk tonunu ve diğer özelliklerini optimize etmek için yapılır. Dolby Vision içeriğini izlerken görüntüleme cihazınız her karenin nasıl görüntüleneceğini ayarlamak için bu teknolojiyi kullanır. Bu, her kare için en iyi görüntü kalitesini sağlar.

Dolby Vision nasıl etkinleştirilir?

Film, dizi, oyun gibi pek çok görsel içerik Dolby Vision teknolojisiyle üretilmeye başlandı. Bu, kullanıcıya daha zengin bir izleme deneyimi sağlar. Bu özellik Dolby Vision’ı destekleyen cihazlarda ayarlar bölümünden etkinleştirilebilir. Bu sayede Dolby Vision uyumlu içerikte en iyi görüntü kalitesini elde edersiniz.

Günümüzde pek çok yayın platformu Dolby Vision içerikleri hazırlıyor. Bu noktada hangi cihazların Dolby Vision’a sahip olduğu sorusu ortaya çıkıyor. Dolby Vision desteği sunan markalar arasında LG, Sony, TCL ve Vizio yer alıyor. Ayrıca Dolby Vision desteği modelden modele farklılık gösterebilir. Bunun için cihazın özelliklerini kontrol etmek gerekir. Ayrıca her markanın bu teknolojiyi desteklemediğini de belirtelim.

Dolby Vision ve HDR arasındaki farklar

Dolby Vision HDR farkının en önemli detayı Dolby Vision’ın HDR’den daha gelişmiş bir teknoloji olarak görülmesidir. Dolby Vision, HDR10 ve diğer HDR formatlarından daha geniş bir parlaklık aralığına ve daha zengin renk çeşitliliğine sahiptir. Ayrıca HDR formatları sabit meta veriler içerdiğinden Dolby Vision gibi her sahne için ayrı ayrı ayarlamalar yapmazlar.

ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Elazığ'da terör saçtı!  Anne ve babasını dövüp tüfekle vurdu...Elazığ’da terör saçtı! Anne ve babasını dövüp tüfekle vurdu…
Arabaya kurşun yağdırdılar!  Yaralılar varArabaya kurşun yağdırdılar! Yaralılar var
Yahya Üstün açıkladı: THY'nin 130 ülkedeki 347. durağı DenverYahya Üstün açıkladı: THY’nin 130 ülkedeki 347. durağı Denver

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu