Güncel Haberler

Dolandırıcılar şifrelerin neredeyse yarısını bir dakikadan kısa sürede kırabiliyor – TEKNOLOJİ

Araştırma sonuçlarına göre analiz edilen tüm şifrelerin %45’i (87 milyon) dolandırıcılar tarafından bir dakika içinde tahmin edilebiliyor. Kombinasyonların yalnızca %23’ünün (44 milyon) bu şifreleri kırmak için bir yıldan fazla zaman alacak kadar güçlü olduğu ortaya çıktı. Kaspersky uzmanları ayrıca şifrelerde en sık hangi karakter kombinasyonlarının kullanıldığını da paylaştı.Kaspersky telemetrisi, 2023 yılında şifre hırsızlığı yoluyla kullanıcılara 32 milyondan fazla saldırı girişiminde bulunulduğunu gösteriyor. Bu rakamlar dijital hijyenin ve yeterli şifre politikalarının önemini gösteriyor. Kaspersky’nin araştırma sonuçları, incelenen şifrelerin çoğunun yeterince güçlü olmadığını ve akıllı tahmin algoritmaları kullanılarak kolayca ele geçirilebileceğini gösterdi. Ayrıca bunun ne kadar hızlı gerçekleşebileceğine dair bir analiz de paylaştı:

 • %45 (87 milyon) Bir dakikadan kısa sürede.
 • %14 (27 milyon) Bir dakikadan bir saate kadar
 • %8 (15 milyon) Bir saatten bir güne kadar
 • %6 (12 milyon) Bir günden bir aya kadar
 • %4 (8 milyon) Bir aydan bir yıla kadar

Uzmanlar, şifrelerin yalnızca %23’ünün (44 milyon) güçlü olduğunu ve bunun aşılmasının bir yıldan fazla süreceğini buldu. Ayrıca incelenen şifrelerin çoğunluğu (%57) bir sözlük kelimesi içeriyordu ve bu da şifrelerin gücünü önemli ölçüde azalttı. En popüler kelime dizileri arasında dikkat çekenler şunlardı:

 • İsimler: “ahmed”, “nguyen”, “kumar”, “kevin”, “daniel”.
 • Popüler kelimeler: “sonsuza kadar”, “aşk”, “google”, “hacker”, “oyuncu”.
 • Standart şifreler: “şifre”, “qwerty12345”, “https://www.beyazhaberajansi.com/dolandiricilar-sifrelerin-neredeyse-yarisini-bir-dakikadan-kisa-surede-kirabiliyor/119121/admin”, “12345”, “ekip”.

Analiz, tüm şifrelerin yalnızca %19’unun güçlü bir kombinasyon içerdiğini, yani sözlükte bulunmayan, büyük ve küçük harflerin yanı sıra sayılar ve sembollerle kaplanmış bir kelime içerdiğini buldu. Araştırma ayrıca akıllı algoritmalar kullanılarak şifrelerin %39’unun bir saatten daha kısa sürede tahmin edilebileceğini ortaya koydu. İlginç olan, saldırganların şifreleri kırmak için uzman bilgisine veya pahalı ekipmanlara ihtiyaç duymamasıdır. Örneğin, güçlü bir dizüstü bilgisayar işlemcisi, 8 küçük harf veya rakamdan oluşan bir şifre için doğru kombinasyonu yalnızca 7 dakikada bulmak için kaba kuvvet kullanabilir. Modern grafik kartları aynı görevi 17 saniyede gerçekleştirebilmektedir. Ek olarak, akıllı şifre tahmin algoritmaları karakter çeşitlemelerini (“e” – “3”, “1” – “!” veya “a” – “@”) ve popüler dizeleri (“qwerty”, “12345”, ” asdfg) kullanır. “) hesaba katmak. Kaspersky Dijital Ayak İzi İstihbaratı Başkanı Yulia NovikovaDiyor: “İnsanlar bilinçsizce ‘insan’ şifreleri yaratıyor: bunlar kendi dillerinden kelimeler, isimler ve sayılar içeriyor. Görünüşte güçlü kombinasyonlar bile nadiren tamamen rastgele oluyor, dolayısıyla algoritmalar tarafından tahmin edilebiliyor. Bu nedenle en güvenilir çözüm tamamen rastgele bir şifre oluşturmaktır. modern, güvenilir şifre yöneticileri kullanarak şifre şifreleri.” “Kaspersky Password Manager gibi uygulamalar, büyük hacimli verileri güvenli bir şekilde depolayarak kullanıcı bilgileri için kapsamlı ve sağlam koruma sağlayabilir.”Şifrelerini güçlü kılmak için kullanıcılar şu basit ipuçlarını takip edebilir:

 • Her hizmet için farklı bir şifre kullanın. Bu sayede hesaplarınızdan biri çalınsa bile geri kalanı onunla birlikte gitmeyecektir.
 • Beklenmedik kelimeler kullanan şifreler daha güvenli olabilir. Yaygın kelimeleri kullansanız bile, bunları alışılmadık bir sıraya göre düzenleyerek ilgisiz hale getirebilirsiniz.
 • Doğum günleri, aile isimleri, evcil hayvanlar veya adınız gibi kişisel bilgilerden kolayca tahmin edilebilecek şifreler kullanmaktan kaçının. Bunlar genellikle bir saldırganın denediği ilk tahminlerdir.
 • Kullandığınız tüm hizmetler için uzun, benzersiz parolaları ezberlemek neredeyse imkansızdır ancak Kaspersky Password Manager gibi özel bir çözümle yalnızca tek bir ana parola saklayarak bu sorunu çözebilirsiniz.
 • İki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirin. Doğrudan şifre güvenliğiyle ilgili olmasa da, 2FA’yı etkinleştirmek hesaplarınıza ekstra bir güvenlik katmanı ekler. Birisi şifrenizi öğrense bile, hesabınıza erişmek için ikinci bir doğrulama yöntemine ihtiyaç duyacaktır. Modern şifre yöneticileri 2FA anahtarlarını saklar ve bunları en yeni şifreleme algoritmalarıyla korur.
 • Kaspersky Premium gibi güvenilir bir güvenlik çözümü kullanmak savunmanızı artıracaktır. Bu çözüm İnternet’i ve Dark Web’i izler ve şifrelerin değiştirilmesi gerektiğinde sizi uyarır.

Kaynak: (guzelhaber.net) Güzel Haber Masası

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

—–Sponsorlu Bağlantılar—–

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu