Güncel Haberler

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün: Türk savunma sanayisinin küresel konumunu geliştirmek için çaba göstereceğiz.

Oluşturulma tarihi: 18 Şubat 2024 12:29

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, şunları söyledi: “Yapacağımız her işte güçlü bir irade ve sürdürülebilir ihracat stratejisiyle Türk savunma sanayisinin küresel konumunu artırmak ve geliştirmek için çaba göstereceğiz.”

class = “medyanet-inline-adv”>

3 gün süren “Savunma ve Havacılıkta Küresel Stratejiler Konferansı” Antalya’nın Serik ilçesi Belek’in turizm merkezi bölgesindeki bir otelde sona erdi. Konferansın kapanış konuşmasını Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün gerçekleştirdi. Konferans sayesinde savunma sanayinin büyük ve yetkin bir aileye ve ekosisteme sahip olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyleyen Prof. Görgün, bu aile var olduğu sürece “Global Güç Türkiye” vizyonuna her geçen gün daha emin adımlarla ilerleyeceğimizi, Türkiye’nin gelecekte daha güçlü bir yıldız olma noktasına kararlılıkla itileceğine inandığını vurguladı. endüstri.

‘TÜM ÖNERİLERİ TEK TEK ÇALIŞACAĞIZ’

Konferans katılımcılarının önerilerine de değinen Prof. Dr. Görgün, şöyle konuştu: “Cumhurbaşkanlığımızın sektörün ihracat odaklı dönüşümü ve organizasyon yapısının güçlendirilmesi ihtiyacının sıklıkla dile getirilen bir görüş olduğunu gözlemledim. odaklı finansman modelleri, NATO ülkeleri ve teklifleri üzerine çalışmalar başlatılması ve devletten devlete satış, uluslararası konsorsiyum gibi yenilikçi proje ve ihracat modellerinin hayata geçirilmesi.’ Yabancı ülkelerde yapılan ihalelerde Türk firmaları arasındaki yıkıcı rekabeti önleyecek işbirliği modellerinin elde edilmesi en önemli unsurlardan biri oldu. Alt sistem üreticilerinin ve KOBİ’lerin katılımının daha etkin organize edilmesi ise bir diğer konuydu: ihracat faaliyetleri. Bir diğer nokta ise savunma sanayimizin uluslararası fuarlara katılımına yönelik desteklerin artırılması, ihracat bilgi yönetim sisteminin kurulması, savunma sanayinde üretilen ürünlerin sivil dünyaya yaygınlaştırılarak ihracatının geliştirilmesi ve desteklenmesiydi. Sektör ikili kullanım prensibine dayanmaktadır. Paylaştığınız her öneri, fikir ve görüş bizim için ayrı bir önem taşıyor. Sunulan her öneri üzerinde tek tek çalışıp kısa vadeli önemli ve kritik adımlarımızı sizlerle paylaşacağız” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

“NATO liderliğine karşı önlem alacağız”

class = “medyanet-inline-adv”>

Konferansın görüşlerini değerlendiren Görgün, Hazine ve Maliye başta olmak üzere bakanlıklarla müzakerelerin hızlandırılması ve ihracatın finansmanı konusunda daha somut hale getirilmesi için çaba gösterileceğini söyledi. Verimlilik ve sinerji açısından ihracatı artırmayı hedeflerken, verimli ve sinerji içinde çalışmayı da öğrenmek ve dert edinmek gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Görgün, şunları söyledi: “Tüm savunma sanayimiz, ekosistemimiz, yurt dışındaki ofislerimiz ve şirketlerimiz, özellikle kurucularımız, şirketlerimiz ile iş birliği içinde, harcamalar başta olmak üzere her türlü masraf ve imaj karmaşasına dikkat edeceğiz. İhracatın artırılması için dünya genelinde uygulanan performans göstergeleri ve ölçümlerinin uyarlanması gerekiyor.” Bu göstergeleri performans yönetim sistemleriyle ilişkilendirerek şirketlerimize ölçümlerinde destek olacağız. Başkanlığımız bünyesinde oluşturulması önerilen NATO Yönü ile ilgili kısa vadeli bir organizasyonel adım atacağız ve bu doğrultuda yapılanmaya Avrupa Birliği, OECD ve Birleşmiş Milletler’i de dahil edeceğiz. “OCCAR (Silahlanma İşbirliği Ortak Örgütü) ile birlikte takip edebilmek için arkadaşlarımızla değerlendiriyoruz” dedi. Dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

HER YIL YAPILACAK

Önümüzdeki dönemde neler yapılacağına değinen Prof. Dr. Görgün, şunları söyledi: “Önümüzdeki dönemde dost ve müttefik ülkelerimiz ile ihtiyaçlarımızı maliyet etkin bir şekilde çözerek iş birliği seviyemizi en üst düzeye çıkarmak için çaba göstereceğiz. Yaptığımız her işte güçlü bir irade ve sürdürülebilir ihracat stratejisiyle Türk savunma sanayisinin küresel konumunu yükseltip geliştireceğiz.” Etkinliğin önümüzdeki yıldan itibaren her yıl düzenlenmesine karar verildiğini ifade eden Prof. Başarılı şirketleri, hatta KOBİ’leri entegre etmek.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
marsbahis giriş