Güncel Haberler

Çin’den 27 milyar dolarlık dev çip fonu

Oluşturulma tarihi: 08 Mart 2024 15:40

Çin bugüne kadarki en büyük çip fonu için 27 milyar dolardan fazla para topladı.

class = “medyanet-inline-adv”>

Çin Ulusal Entegre Devre Yatırım Fonu, büyük bir yatırım fonunun üçüncü aracı için yerel yönetimlerden ve devlete ait işletmelerden 200 milyar yuan’dan (27,8 milyar dolar) fazla bir sermaye havuzu oluşturuyor. Bloomberg’e göre devlet destekli bu şirket aynı zamanda “büyük fon” olarak da biliniyor. Fon, ABD’nin Çin’e yönelik çip kısıtlamalarının arttığı bir dönemde başlatılmasıyla öne çıkıyor. Amerika Birleşik Devletleri, Çin’e cips ve çip yapma makineleri ihracatına kısıtlamalar getirdi. Çin’in, Hollanda’nın yanı sıra Japonya, Almanya ve Güney Kore’den gelişmiş cihazlar ithal ettiği biliniyor.

AMAÇ BATI’YA BAĞIMLILIĞI ORTADAN KALDIRMAK

ABD’nin bu kısıtlamaları, çip üretimi için Batı ülkelerinin teknolojisine bağımlı olan Çinli teknoloji devleri Huawei Technologie ve ortağı Semiconductor Manufacturing International’ı zor durumda bırakıyor. Toplanan bu fonla Çin, çip üretiminde diğer ülkelere bağımlılıktan kurtulmayı hedefliyor. Pek çok sektörde kullanılan ve hızla yayılan yapay zeka teknolojisi, gelişmiş, yüksek hızlı bilgisayar işlemcileri gerektiriyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

Pekin, Başkan Xi Jinping’in “tüm ulus” yaklaşımının temel unsuru olan büyük projeler için ülke çapındaki değerli sermayeyi bir araya getirmeye çalışıyor. Şangay ve diğer şehirlerin hükümetleri ile China Chengtong Holdings Group ve State Development and Investment gibi şirketler, üçüncü aşama fona milyarlarca yuan ayırmaya istekli yatırımcılar arasında yer alıyor. Bu fon, ticaret kaynaklarını ve yatırım stratejilerini çeşitlendirmek amacıyla “fon fonu” adı verilen bir yapı altında diğer genel ortaklar tarafından yönetilen üç veya dört sermaye havuzunun finansmanına yardımcı olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu