Güncel Haberler

Bakan Kacır, Gezeravcı ile görüştü… Türkiye’nin ilk astronotu deneyimlerini anlattı

class = “medyanet-inline-adv”>

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevini sürdüren Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı ile video konferans yöntemiyle görüştü.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır:

ISS aslında uzayda barışçıl amaçlara yönelik bir semboldür. Günlük paylaşımlarınızda işbirlikçi olduğunuzu görüyoruz. Orada bulunan tüm astronotlara selamlarımızı iletmenizi istiyoruz.

Alper Gezeravcı:

İnsanlı uzay görevleri 25 yıldır devam ediyor. Bu kadar çok ülke ve milletten oluşan bir astronot grubu ilk kez hizmete giriyor. Toplamda 4 kişilik bir ekibiz. Deneysel çalışmaları ayrı ayrı yürütüyor olsak da koordineli çalışıyoruz. Ortak altyapı kullanıyoruz. Dünyaya göndermek için hazırladığımız videolar üzerinde birlikte çalışıyoruz. ISS’ye vardığımızda bizi ABD, Rusya ve Danimarka karşıladı. ISS’de 7 farklı ülke ve 9 farklı millet temsil ediliyor.

Bakan Kacir:

class = “medyanet-inline-adv”>

14 gün kalacaksınız, sorumluluklarınızın ne kadar yoğun olduğunu biliyorum. Koşullar dünyadakilerden çok farklı. Kapsamlı bir eğitimle hazırlandınız.

Alper Gezeravcı:

Buraya gelmeden önce aldığımız eğitim sayesinde bilgi sahibi olduk. Dünyadan gelen bilgiler istasyondaki yaşam biçimini büyük ölçüde kolaylaştırdı. İstasyon, yerden 400 km yükseklikteki yörüngesinde saatte 28.000 kilometre hızla yörüngesinde dönmeye devam ediyor. Gün doğumu ve gün batımı her 90 dakikada bir, günde 16 kez gerçekleşir. Yapay aydınlatmayla dünyadakine benzer şekilde 24 saate göre ayarlamaya çalışıyoruz. Uzay istasyonu, karanlık ve aydınlık bir ortam yaratmak için ışık düzenini yapay olarak değiştiriyor.

Günlük işlerime görev kontrol merkezi toplantısıyla başlıyorum. İstasyonlardakilerle koordineli olmasını sağlamak için faaliyetleri gözden geçiriyoruz. Günde 12 ila 15 farklı görev gerçekleştiriyoruz. Ülkemizden buraya getirdiğimiz başta bilimsel deneyler olmak üzere pek çok görev var.

Alper Gezeravcı:

Sağlık testleri yapmak gibi gerçekten çok dikkat ve enerji gerektiren işler de var. Bilim insanları adına yapmam gereken bazı deneyler var. Planlanan aktiviteler gün sonunda dinlenmeye kadar kesintisiz devam ediyor.

class = “medyanet-inline-adv”>

ISS’deki uyku düzenleri Dünya’ya kıyasla karmaşıktır. Uyku tulumu bulunduğum cebe karşılık geliyor. Uyku tulumu iç duvarlara tutturulmuştur. Uyku alanım Japonya’da geliştirilmiş bir modüldür. Sıfır yerçekimi ortamı için özel önlemler alarak uyuyabilirim.

Bakan Kacir:

Bilim ve teknolojide yine büyük bir artış yaşıyoruz. Uzay misyonu aynı zamanda ulusal teknolojik ilerlememizde de bir kilometre taşını temsil edecek. Önemli deneyler gerçekleştiriyorsunuz. Varlığımız güçlenecek.

Alper Gezeravcı:

Biyolojik ve biyoteknolojik deneylerin mekanizmalarını geliştiriyoruz. Bitkilerin başına gelen mikro yerçekimi ortamının bir kısmını yansıtır. Uzay ortamına uyumunu test ediyoruz. Alglerin doğal yaşam destek sistemlerinde kullanımını araştırıyoruz. Burada soluduğumuz hava geri dönüşüm yoluyla temizleniyor ve su arıtılarak içme suyuna dönüştürülüyor. Deneyimimizde alglerin kullanımına bakıyoruz. Buradaki görev sürem boyunca daha fazla denemelerimi de gerçekleştireceğim.

class = “medyanet-inline-adv”>

Bakan Kacır, Gezeravcı ile görüştü... Türkiye'nin ilk astronotu deneyimlerini anlattı

Alper Gezeravcı:

Bir köyde doğdum. Edindiğim bilgiden dolayı Devlete borçluyum. Devletimiz sayesinde insanlığın hayallerinin zirvesinde yer alan ISS’de milletime hizmet edebilmenin gururunu yaşıyorum. Bilim ve teknolojide yeni bir çağın kapılarını açıyoruz. Hala yapacak çok işimiz var.

Ulusal Uzay Programımız bilgi ve deneyim üzerine inşa edildi. Ekibin en önemli unsuru nitelikli insan kaynağıdır. İlkler her zaman zordur. İlk milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’yı kendi imkanlarımızla üretebiliriz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu