Güncel Haberler

Astronot Gezeravcı: ‘Uzaylı var mı? Onu görsen ona ne derdin?’ Sorularını cevapla

Oluşturulma tarihi: 31 Ocak 2024 13:38

Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, Diyarbakır’da uzay tutkunu öğrencilerle görüntülü görüşme yaparak soruları yanıtladı. Uzaylı görüp görmediği sorulduğunda Gezeravcı, “Henüz uzaylı görmedim ama görseydim muhtemelen ‘Sana Furkan’ın selamını getirdim’ derdim. Hiçbir uzaylıyla tanışmadım ama onların varlığını da merak ediyorum, döndüğümde mutlaka sizinle farklı bir şeyler paylaşacağım.’ O cevapladı:

class = “medyanet-inline-adv”>

Uluslararası Uzay İstasyonu’na çıkan ilk Türk astronot Alper Gezeravcı, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Abdullah Tivnikli Projesi Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileriyle görüntülü görüşme yaptı. Programa Vali Ali İhsan Su ile Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Ahmet Yozgatlıgil de katıldı.

Burada Gezeravcı’ya ilginç sorular soruldu. Bir öğrenci “Uzay nasıl bir şeydir? Gerçekten boşluk mudur?” diye sordu. Soru üzerine Gezeravcı, şunları söyledi: “Gökyüzünde ayı gördüğünüzde merhaba der misiniz? Peki uyumadan önce aya “iyi geceler” diyor musun? Yani uzay sadece bir boşluk değildir. Ay gibi uyduları, yıldızları ve gezegenleri içerir. Örneğin uzayı büyük bir şehir olarak düşünürsek; Dünyanın uydusu olan ay, evimizin en yakın komşusu gibidir. Yani sokağımızdaki diğer evleri, gezegenleri, mahallemizi güneş sistemi olarak düşünebiliriz. Ay dünyanın etrafında döner, dünya güneşin etrafında döner. Güneş, Samanyolu’nun merkezindeki bir kara deliğin yörüngesinde dönüyor. Üstelik her biri, tıpkı açık havada oynamayı sevdiğimiz top gibi, kendi üzerinde dönüyor. Güneş Dünyamıza en yakın yıldızdır ve yaşam kaynağımızdır. “Samanyolu’nda güneşe benzeyen çok daha fazla yıldız var” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

“ÖNCE NE OLACAĞINI BİLMİYORSAM KORKABİLİRİM”

Başka bir öğrenci “Uzay istasyonuna ulaşmanız ne kadar sürdü? Yolculukta korktunuz mu?” diye sordu. Gezeravcı şu soruyu yanıtladı: “Öncelikle gezinin ilk bölümünde uzun bir şehirlerarası yolculuk yaptık. Mesela Ankara’dan İstanbul’a nasıl gidilir? Tek farkımız bunu yukarıya doğru yapmış olmamız. Düşmemek için bunu çok hızlı yaptık. Bu aslında yolun en zor kısmıydı ama sadece 10 dakika sürdü. Eğer ne olacağını önceden bilmeseydim korkabilirdim. Çünkü insanlar ne olacağını bilmediklerinde daha çok korkarlar. Ama çok şükür neler yaşayacağımızı önceden söylediler, korkmadık. Sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna yaklaştıkça yavaşladık. Yavaş yavaş istasyona yaklaştık ve sanki denizdeki bir gemiyi yanaştırır gibi yanaştık. “Şunu söyleyeyim, lansmanın ilk 10 dakikası gerçekten hızlı geçti ama bu kısım gerçekten heyecanlıydı ve tam 36 saat sürdü.”

class = “medyanet-inline-adv”>

ORADA UZAYLILAR VAR MI? ONU GÖRDÜĞÜNÜZDE NE DİYORSUNUZ?

Furkan isimli öğrenci “Uzaylı gördün mü?” diye sordu. Soruyu yanıtlayan Gezeravcı, “Uzaylıyı henüz görmedim ama görseydim muhtemelen Furkan’ın selamını getirdiğimi söylerdim.” O zaman bana da bir şey olmaz. Buradaki uzaylılar da tüm arkadaşlarınız gibi sizi seviyor olabilir. Uzaylılarla tanışmadım ama merak ediyorum. Eğer onların varlığını öğrenirsem döndüğümde mutlaka sizinle farklı bir şeyler paylaşırım.’ dedi ki

KARA DELİK’İ SORUYORLAR

Kara delik görüp görmediği sorulduğunda Gezeravcı, şunları söyledi: “Uzaydaki çok güçlü bir elektrik süpürgesi gibi düşünebilirsiniz. Yerçekimi kara deliğin yakınında çok güçlüdür. O kadar güçlü bir şekilde çekiyor ki, ışık dahil hiçbir şey ondan kaçamıyor. Etrafındaki tüm ışığı emdiği ve bize ulaşmasını engellediği için onu göremeyiz. Çok gizemli ve ilginç olmasına rağmen yaklaşmak çok tehlikeli olduğundan uzaktan bakmak daha iyidir. Tıpkı görünmez olabilen bir süper kahraman gibi, onun yerini ancak etrafındaki yıldızların hareketlerindeki değişiklikleri gözlemleyerek tespit edebiliriz. “Bunu ancak çok özel teleskoplarla yapabiliriz” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Astronot Gezeravcı'nın sorulara yanıtları

Astronot olmak istediğini söyleyen bir öğrenciye Gezeravcı şunları söyledi:

“Okul eğitiminizi iyi bir şekilde tamamladıktan sonra sizler gibi astronot olmak isteyen minik kardeşlerimiz için ülkemizin sunduğu çok güzel ve özel programlara katılarak astronot eğitimi alabilirsiniz. Ama önceliğiniz okulunuzda öğretmenlerinizin öğrettiği derslerdir. Öğretmenlerinizi mutlaka çok iyi dinlemelisiniz. Üniversiteden başarıyla mezun olduktan sonra siz de bir gün harika bir astronot olabilirsiniz. Unutmayın, uzaya gitmek için astronot olmanıza gerek yok. Bilim insanları da araştırmalarıyla uzaya gidiyor. Burada benim dışımda birçok Türk bilim adamımızın deneyleri var. Aslında uzayda deneylerini gerçekleştirmek için buradalar. Bu açıdan bakıldığında aslında Uluslararası Uzay İstasyonunda benimle birlikteler. Değerli sorularınız ve ilginiz için çok teşekkür ederiz. Bu anı sizlerle paylaşma fırsatına sahip olmak büyük bir mutluluk. Memleketimize geldiğim andan itibaren, en kısa zamanda sizlerle buluşup yüz yüze sohbet edebilmek ümidiyle şimdilik veda ediyorum.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu