Güncel Haberler

“Almanya’yı akıllı yapan Türk” memleketinde sevinçle karşılandı: Tunceli’ye de teknoloji getireceğiz

Oluşturulma tarihi: 17 Mart 2024 11:43

Almanya’da akıllı kapılar, akıllı ofisler ve akıllı sokaklara yönelik sürücüsüz “otonom otobüs” projesinin lideri olan Berlin Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Profesör, “Almanya’yı akıllı yapan Türk” olarak tanınıyor. Dr. Şahin Albayrak (66) memleketi Tunceli’ye geldi. Profesör. Albayrak, şunları söyledi: “Yurtdışındaki çalışmalarım yapay zeka üzerine. Akıllı binalar, akıllı araçlar, akıllı altyapı, akıllı teknolojiler. Bu teknolojilerin sadece Avrupa’da değil ülkemizde de yaygınlaşması gerekiyor. Memleketimiz Tunceli’de bu teknolojinin kullanılması gerekiyor. Dünyada ilk defa laboratuvarımız 12 metrelik sürücüsüz yolcu otobüsü üretti. Bunlar elbette devrim niteliğinde projeler. Umudumuz burada yeni teknolojileri kullanarak yaşanabilir bir şehir yaratmak. “Biz bu topraklarda doğduk, bu topraklara borcumuz var” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

Tunceli’nin Nazımiye ilçesine bağlı Turnayolu köyünde doğan Şahin Albayrak, ilköğrenimini tamamladıktan sonra 1979 yılında ağabeyi ile birlikte Almanya’ya yerleşti. Orta ve yüksek öğrenimini burada tamamladıktan sonra Almanya’nın önde gelen üniversitelerinden Berlin Teknik Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri ve İletişim Fakültesi’ne kabul edildi ve birincilikle mezun oldu. Üniversitede doktorasını tamamladıktan sonra doçent unvanını aldı ve çalışma izni olmadığı için Amerika Birleşik Devletleri’ne giderek Stanford Üniversitesi’nin yapay zeka laboratuvarına girdi. Albayrak tekrar Berlin’e taşındı ve bu kez üniversite ile Alman Telekom ortaklığındaki yapay zeka laboratuvarının başına geçti. Alman devletinin koronavirüs sonrası dönem için kurduğu 2,5 milyar euroluk yapay zeka araştırmasının başına geçti. Aynı zamanda “virüs sonrası bilim komitesinin” üyesi oldu.

class = “medyanet-inline-adv”>

35 yaşındaki profesör Albayrak, adını akıllı kapılar, akıllı ofisler ve akıllı yollardan alan “BeIntelli” adlı projeyle ülkenin otonom sürüşe yönelik dijital altyapıyla donatılmış “ilk ulaşım otobüsü” tasarımını tamamladı. 12 metre uzunluğunda, 32 koltuklu ve 2 bin parçadan oluşan otobüs, önündeki araçlara olan mesafeyi hesaplayabiliyor ve trafik ışığının ne zaman kırmızıya ya da yeşile değişeceğini görebiliyor. Bu ölçümleri 2 kilometreye kadar mesafeden alabiliyor. Yaptığı çalışmalarla “Almanya’yı akıllı yapan Türk” olarak anılan Prof. Dr. Albayrak memleketi Tunceli’ye geldi. Albayrak hemşerileriyle bir araya gelirken, “Yapay Zeka” konulu panele çok sayıda vatandaş katıldı. Profesör. Panelin ardından Albayrak, kenti, Munzur Vadisi Milli Parkı’nı ve adını taşıyan yolu gezdi.

“UMUTUMUZ YENİ TEKNOLOJİLERİ KULLANARAK BİR ŞEHRİ YAŞANABİLİR HALE GETİRMEK”

Almanya’da yapay zeka ile geliştirdiği projeleri ülkesine getireceğini belirten Prof. Dr. Albayrak, şöyle konuştu: “Burada olmaktan mutluyum. Nazimiye ilçesinde doğdum. Uzun süre yurt dışında çalıştım. Yurt dışı çalışmalarım her zaman yapay zeka ile ilgilidir. Akıllı binalar, akıllı araçlar, akıllı altyapı, akıllı teknolojiler. Bu akıllı teknolojilerin sadece Avrupa’da değil, ülkemizde, memleketimiz Tunceli’de de kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Bundan kesinlikle eminim. Bu teknolojileri şehrimize kazandıracağız ve yeni projeler yaratacağız. Biz bu dünyada doğduk, bu dünyaya bir şeyler borçluyuz. Toplumun ve şehrin gelişimine katkıda bulunmak istiyoruz. Umarım başkanımla birlikte bunu başarabiliriz. Başkanım seçilirse seçileceğine inanıyorum. Tunceli halkı da çok eğitimli, çok bilinçli insanlar. Almanya’da büyük planlarımız var. Dünyada ilk defa laboratuvarımız 12 metrelik sürücüsüz yolcu otobüsü üretti. Bunlar elbette yenilikçi projeler” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

‘YENİ TEKNOLOJİLER KULLANARAK ÇOK GÜVENLİ BİNALAR OLUŞTURMAK GEREKLİ’

Profesör. Albayrak, süreçte yaptıkları projeleri Tunceli halkının beğenisine sunacaklarını belirterek şöyle konuştu: “Dolayısıyla temennimiz bu, temennimiz burada yeni teknolojileri kullanarak yaşanabilir bir şehir yaratmak. Bildiğiniz gibi Tunceli ilimiz bir fay hattı üzerinde kuruludur. Burada en önemli şey yeni teknolojileri kullanarak çok güvenli binalar inşa etmektir. Almanya’da bu konuda çok iyi şehirler var. Heidelberg şehrinden destek alacağız. Onların fikirlerinden ve deneyimlerinden yararlanacağız. Onların tecrübelerinden yararlanarak şehrin sorunlarını yeni inşaatlarla çözmeye çalışıyoruz. Bu şehir bilimin şehri, Almanya’nın en zengin şehri. Tunceli ile kardeş şehir olmasını istiyoruz. Burada bir yandan onların deneyimlerinden yararlanacağız, diğer yandan çocuklarımızı oraya göndereceğiz ki ufku genişlesin. Tabii ki en büyük amacım ve en büyük dileğim buradaki çocukların okuması. Ben de her zaman buna inanıyorum; herkes başarılı olur. “İnsanlar gerçekten çok çalışır ve çok çaba gösterirlerse mutlaka başarıya ulaşacaklardır” dedi.

class = “medyanet-inline-adv”>

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu