Güncel Haberler

AirPlay nedir ve nasıl kullanılır? AirPlay nasıl etkinleştirilir?

Akıllı cihazların yaygınlaşması ve içerdikleri özellikler sayesinde günlük yaşamdaki pek çok aktivite, telefonlar aracılığıyla kolaylıkla yönetilebilmektedir. Özellikle dizi ve film severler, telefonlarında herhangi bir içeriği izlerken büyük ekranda izleyebilmek için cihazlarındaki ekran yansıtma özelliğinden faydalanmaktadır. iPhone cihazlarındaki AirPlay fonksiyonu sayesinde telefon ekranındaki görüntüler akıllı TV’de de izlenebiliyor.

AirPlay nedir?

AirPlay, Apple tarafından geliştirilen bir bağlantı özelliğidir. Bu özellik iPhone, iPad, iPod touch, Mac ve Apple TV gibi cihazlar arasında medya içeriğini paylaşmanıza olanak tanır. Ayrıca medya içeriğini Apple cihazlarından Apple TV’ye, hoparlörlere ve akıllı TV’lere paylaşmanıza da olanak tanır. Bu sayede cihazınızdaki bir video, fotoğraf veya müzik AirPlay işleviyle kablosuz olarak bir TV’ye veya hoparlöre aktarılabilir.

AirPlay özelliği aynı zamanda cihazlar arasında ekran yansıtma işlevini de içerir. Buna Airplay yansıtma işlevi denir. Bu sayede içeriği daha büyük ekranda izleyebilirsiniz. Bu özellik birçok Apple kullanıcısının sevdiği ve kullandığı bir teknolojidir.

AirPlay ne yapar?

AirPlay teknolojisi ile yapılabilecekler şunlardır:

  • iPhone ekran yansıtma fonksiyonu sayesinde cihazdaki Netflix filmleri veya dizileri başka bir uyumlu cihazda kolaylıkla oynatılabiliyor.
  • Mobil cihazınızın hoparlörü beklenen ses kalitesini sağlamadığında, müzik uygulamalarını yalnızca ses çalma işleviyle kablosuz bir hoparlörde kullanabilirsiniz. Bu sayede daha iyi ses kalitesi elde edersiniz.
  • Cihazınızdaki her türlü sunum içeriği Apple TV aracılığıyla akıllı televizyonda oynatılabilir.

AirPlay nasıl kullanılır?

AirPlay ekran yansıtmayı kullanmak için öncelikle AirPlay’i kullanmak istediğiniz cihazı ve AirPlay’i destekleyen bir cihazı aynı Wi-Fi ağına bağlamanız gerekir. Bu noktada AirPlay nasıl etkinleştirilir sorusu sıklıkla soruluyor. Bu nedenle:

  • iPhone veya iPad ekranınızın altından yukarı doğru kaydırdığınızda Kontrol Merkezi açılır.
  • Ekran yansıtma veya AirPlay seçenekleri görünür. AirPlay seçeneği görünmüyorsa, Ayarlar > Denetim Merkezi’ne gidin ve “Erişilebilirlik”i tıklayarak “Erişilebilirlik Kısayolları”nı açın ve “Ekran Aynalama”yı ekleyin.
  • Ardından Kontrol Merkezinde “AirPlay” veya “Ekran Aynalama”ya dokunun.
  • AirPlay’in kullanılacağı cihazın adı seçilir. Bu cihazlar bir Apple TV, AirPlay’i destekleyen bir akıllı TV veya bir hoparlör olabilir.
  • “Ekran Yansıtma” veya “AirPlay” etkin.
  • iPhone veya iPad’inizin içeriği artık seçilen cihazda görünecektir. Örneğin AirPlay, fotoğraf veya video izlemek, müzik dinlemek veya sunum yapmak için kullanılabilir.
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Ayşe Ateş bu detayı ilk kez şöyle anlattı: Ayşe Ateş bu detayı ilk kez anlattı: “Dosya hazırlayın dediler”
Kömürle çalışan termik santrallerin işverenlerinden TÜRK-İŞ'e ziyaretKömürle çalışan termik santrallerin işverenlerinden TÜRK-İŞ’e ziyaret
Aniden bastı!  Başkentte dolu yağdıAniden bastı! Başkentte dolu yağdı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu