Güncel Haberler

5G Teknoloji Kampüsü faaliyete geçti

class = “medyanet-inline-adv”>

İTÜ Rektörü Prof. İsmail Koyuncu, Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç ve Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın’ın katıldığı imza töreninin ardından desteklenecek otonom otobüste bağlantının hız ve verimliliği ölçümleri yapıldı. Turkcell’in 5G test altyapısıyla.

İTÜ, Turkcell ve Ericsson arasında araştırma ve geliştirme iş birliği; Öğrencilere ve akademisyenlere 5G araştırma ve geliştirme projelerinde aktif olarak çalışma fırsatı sunacak. Projenin, telekomünikasyon ekosistemi ve teknoloji sektörüne nitelikli insan kaynağı yetiştirilmesinde önemli bir rol oynaması amaçlanıyor. Turkcell’in fiber altyapısı üzerine inşa edilecek 5G test ağı, Ericsson’un sağladığı çekirdek ağ ve yeni nesil akıllı anten gibi ekipmanlarla Turkcell ağ yönetim sistemlerine entegre edilecek.

class = “medyanet-inline-adv”>

İmza töreninde konuşan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörü Prof. Dr. İsmail Koyuncu, şunları söyledi: “İTÜ olarak eğitim ve araştırmada olduğu kadar inovasyon ve teknoloji transferinde de öncü rol üstleniyoruz. Turkcell ve Ericsson ile yaptığımız bu araştırma ve geliştirme iş birliği, üniversitemizin akademik birikimini sanayi ve teknolojiyle buluşturarak öğrencilerimize ve araştırmacılarımıza eşsiz fırsatlar sunuyor. 5G Teknoloji Kampüsü, akademik araştırmaların gerçek dünya uygulamalarına dönüştürülebileceği bir ortam sağlayarak bilimin sınırlarını genişletiyor. Burada oluşturulan 5G test ağı, araştırmacılarımızın bu yeni teknolojileri kullanarak insanların yaşamlarının nasıl iyileştirilebileceğini keşfetmeleri için bir test yatağı görevi görecek. Ayrıca öğrencilerimizin 5G çalışmalarına katılmaları ve yenilikçi bilgi ve iletişim teknolojileri çözümlerinin geliştirilmesine aktif olarak katkıda bulunmaları için ideal bir fırsat sağlayacaktır. Böylece teknoloji alanındaki güçlü yetenek havuzunun zenginleşmesine yardımcı olacağız” dedi.

Turkcell Genel Müdürü Dr. Ali Taha Koç, imzalanan anlaşma kapsamında şunları söyledi: “Turkcell olarak, ülkemizi küresel teknoloji haritasında daha rekabetçi bir konuma getirecek her türlü yenilikçi yaklaşımı destekliyoruz. Yeni nesil 5G teknolojisi; Yakın gelecekte eğitimden sağlığa, ulaşımdan sanayiye kadar tüm sektörleri dönüştürücü bir etki yaratacaktır. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Ericsson işbirliğiyle başlattığımız 5G Teknoloji Kampüsü projesiyle akademisyenleri ve genç beyinleri iş dünyası ile buluşturarak, son teknolojilerin farklı kullanım senaryolarını ve pratik uygulamalarını hayata geçiriyoruz. Bireylere ve kurumlara ilk ve öncü yeni nesil mobil ağları sunmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Önümüzdeki yıllarda da benzer Ar-Ge projeleriyle birçok yeniliği hayata geçirerek yerli teknoloji ekosistemini genişletmeye devam edeceğiz. Bu bilgi birikimiyle ülkemizin 5G teknolojisine geçişinde liderliğimizi ve rehberliğimizi sürdüreceğiz.”

class = “medyanet-inline-adv”>

Ericsson Türkiye Genel Müdürü Işıl Yalçın şunları söyledi: “Ericsson olarak Türkiye’deki yerel Ar-Ge ekosisteminin gelişimini ülkenin önde gelen akademik kurumları ve iletişim altyapısı sağlayıcılarıyla işbirliği içinde sürdürmeye kararlıyız. İstanbul Teknik Üniversitesi kampüsünde 5G Teknoloji Kampüsü’nün hizmete açılması, gelişen teknolojileri kullanarak daha bağlantılı bir dijital gelecek inşa etme yönündeki kolektif çabalarımızda ileri doğru atılmış bir adımdır. Ericsson ve Turkcell, 2G mobil iletişimin Türkiye’de kullanılmaya başlanmasından bu yana verimli bir ortaklığa sahip. İki şirket, ülkenin ve bölgenin yaşam kalitesini iyileştirmek, işletmeleri güçlendirmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek amacıyla son teknoloji mobil telekomünikasyon ağları oluşturmak için yakın işbirliği içinde çalışıyor. İTÜ 5G Teknoloji Kampüsü’nde bu konuda olumlu adımlardan birini atmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu